Wybory w USA. Anna Zalewska: odpowiedzialność przemawia za wsparciem dla Ukrainy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wybory w USA. Anna Zalewska: odpowiedzialność przemawia za wsparciem dla Ukrainy
Amerykanie oddają głosy w wyborach parlamentarnych, wybierając nową Izbę Reprezentantów oraz jedną trzecią składu SenatuFoto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

– Bez względu na to, kto będzie prezydentem Stanów Zjednoczonych, kto będzie w Kongresie – dla nas jest to strategiczny partner i będziemy z nim współpracować. Ostatnie gospodarcze i militarne decyzje są tego dowodem – powiedziała w "Trójkowym komentarzu dnia" Anna Zalewska, europoseł PiS.

W Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się wybory połówkowe. Amerykanie wybierają nową Izbę Reprezentantów oraz jedną trzecią składu Senatu.

Sondaże wskazują, że Republikanie mogą zdobyć większość w Izbie Reprezentantów. Walka o Senat jest wyrównana, a o jej wyniku przesadzą pojedynki w kilku stanach. W kampanię wyborczą zaangażowali się były i obecny prezydent USA. 

O ocenę konsekwencji elekcji w Stanach Zjednoczonych, również w kontekście ewentualnego startu w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa, została poproszona europoseł PiS Anna Zalewska. – Zostawmy to Amerykanom. [...] Poczekajmy na wyniki, będziemy je wtedy oceniać – podkreśliła. 

"Odpowiedzialność za losy świata"

Europoseł wskazała, że niezależnie od wyniku wyborów to "odpowiedzialność za losy świata będzie powodowała stanie przy Ukrainie i wsparcie dla Ukrainy". Jak zauważyła "sugerowanie, zastanawianie się i przewidywanie", który z możliwych prezydentów okazałby się lepszym wyborem z perspektywy Polski, jest "niewłaściwe".  – Cały świat będzie szanował decyzję Amerykanów – podkreśliła Anna Zalewska.

– Bez względu na to, kto będzie prezydentem Stanów Zjednoczonych, kto będzie w Kongresie – dla nas jest to strategiczny partner i będziemy z nim współpracować. Ostatnie gospodarcze i militarne decyzje są tego dowodem – powiedziała europoseł.

Posłuchaj

9:25
Europoseł Anna Zalewska z PiS odniosła się m.in do wyborów w USA (Trójkowy komentarz dnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także: 

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: 
Dariusz Wieczorkowski 
Gość:
 Anna Zalewska (europoseł PiS)
Data emisji:
 8.11.2022
Godzina emisji:
 18.10

es/pr/kor

Polecane