Zamek Chojnik – jedna z najwyżej położonych warowni w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek Chojnik – jedna z najwyżej położonych warowni w Polsce
Ruiny zamku ChojnikFoto: Shutterstock/Patryk Kosmider

W tym wydaniu audycji zawędrowaliśmy do trudno dostępnego, położonego na szczycie góry zamku Chojnik, którego nigdy nie zdobyła żadna armia. Ale wobec natury warownia ta okazała się bezsilna. Dziś w "Trójce po królewsku" Marta Piasecka i Marek Gaworski wspinali się do jednego z najwyżej położonych zamków w Polsce.

Obowiązkowy punkt wycieczek w Karkonosze

Zamek Chojnik dumnie wznosi się na granitowej skale na wysokości ponad 600 metrów n.p.m. Jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki odwiedzającej Karkonosze.  Przed wiekami to były najwyższe góry w Prusach, Alpy należały wówczas do Bawarii, osobnego kraju. Było tutaj niedaleko z Berlina, członkowie pruskich rodzin królewskich często odwiedzali to miejsce  mówił Marek Gaworski.

Uległ tylko siłom natury

Historia tego zamku sięga aż XIV wieku.  Na początku XV wieku wzniesiono przedbramie, solidne mury oraz zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Według legend nawet Mongołowie, którzy podążali na Śląsk, zrezygnowali z oblężenia zamku Chojnik. Nie oparł się on jednak niszczącym siłom natury, w 1675 roku uległ spaleniu po uderzeniu pioruna. Ogień zniszczył wszystkie zabudowania, Chojnika nie odbudowano, ale później zaczął pełnić funkcje turystyczne. Urządzono tam gospodę, potem schronisko, które działa do dziś  opowiadał.

Czytaj też:

Słynni właściciele Chojnika

Gość Trójki mówił również o właścicielu Chojnika w XVII wieku.  Był nim wówczas Hans Ulrich Schaffgotsch. W czasie wojny trzydziestoletniej sprzyjał cesarzowi Ferdynandowi II, ale w pewnym momencie stanął po przeciwnej stronie. Został aresztowany i ścięty, wszystkie dobra jego rodu zostały skonfiskowane. Później jednak Krzysztof Leopold, syn Hansa Ulryka, zdołał odzyskać ich znaczną część, także zamek Chojnik  powiedział Marek Gaworski.

Posłuchaj

3:47
Zamek Chojnik – jedna z najwyżej położonych warowni w Polsce (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 8.11.2022
Godzina emisji: 9.31

mo/kor

Polecane