Energia jądrowa w Polsce. "To nowoczesna i bezpieczna technologia"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Energia jądrowa w Polsce. "To nowoczesna i bezpieczna technologia"
Zaporoska Elektrownia Atomowa została kolejny raz odłączona od zewnętrznych źródeł zasilania a personel obiektu jest obecnie zdany tylko na awaryjne agregaty prądotwórcze.Foto: Shutterstock/David Tadevosian

Energia jądrowa w naszym kraju ma dość burzliwą historię. Elektrownia atomowa w Żarnowcu była powodem wielu protestów, a od katastrofy w Czarnobylu część Polaków podchodzi do atomu sceptycznie. O tym, dlaczego energetyka jądrowa jest jedną z najbardziej bezpiecznych, rozmawialiśmy z Michałem Strzelcem z portalu zajmującego się tą tematyką.

Energetyka jądrowa bezpieczna i godna zaufania

Gość Trójki podkreślił, że nieuzasadnione są obawy o bezpieczeństwo takiej elektrowni. – Jest to technologia, która nieustannie się rozwija. Od czasów katastrofy w Czarnobylu doszło do rewolucji w kwestiach bezpieczeństwa. Obecnie energetykę jądrową można uznać za bezpieczną i godną zaufania – podkreślił.

Dwa rodzaje zabezpieczeń

Mówił, że zabezpieczenia dzielą się na dwa rodzaje. – Te aktywne wymagają działania obsługi reaktora, czyli np. jego wyłączenia. Są również zabezpieczenia pasywne, które zadziałają nawet wtedy, gdy obsługa nie podejmie żadnych działań. To zawory, które powodują zalanie reaktora zimną wodą, aby go schłodzić. Osłona bezpieczeństwa nie pozwala na wydostanie się materiałów radioaktywnych na zewnątrz – zaznaczył.

Czytaj też:

Dodał, że obecnie reaktory są konstruowane tak, aby wytrzymać nawet uderzenie samolotem.  Brane pod uwagę są również ataki terrorystyczne. Reaktor jądrowy produkuje spore ilości energii cieplnej, nawet gdy jest wygaszony – trzeba ją odbierać, zabezpieczenia są wieloetapowe  mówił Michał Strzelec.

Obawiamy się tego, czego nie znamy

Zaznaczył, że na ludzką wyobraźnię działają awarie i katastrofy na dużą skalę.  Dodatkowo energia jądrowa jest z nami stosunkowo od niedawna. Gdy w miastach pojawiła się elektryczność, również straszono ofiarami związanymi z jej wykorzystaniem. Wiedza o funkcjonowaniu elektrowni atomowej nie jest powszechna, a gdy czegoś nie znamy, to się tego obawiamy - stwierdził Michał Strzelec.

Posłuchaj

5:52
Energia jądrowa w Polsce. "To nowoczesna i bezpieczna technologia" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Michał Strzelec (portal zajmujący się energetyką jądrową)
Data emisji: 8.11.2022
Godzina emisji: 10.33

mo/kor

Polecane