Święto 11 listopada – jak ważna jest dla Polaków niepodległość?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Święto 11 listopada – jak ważna jest dla Polaków niepodległość?
Flaga Polski na latarni morskiej w ŚwinoujściuFoto: Shutterstock/Wojciech Wrzesien

Jako społeczeństwo mamy coraz większą świadomość historyczną, a mimo to nie świętujemy należycie rocznicy odzyskania niepodległości. Dlatego tak ważna jest edukacja, szczególnie wśród młodego pokolenia Polaków – tak wynika z rozmowy historyków zaproszonych do "Klubu Trójki".

– Na pewno jako społeczeństwo mamy większą niż przed trzydziestu laty świadomość tego, co się stało 11 listopada. Co do tego nie mam żadnych wątpliwości – powiedział na początku audycji prof. Janusz Odziemkowski. Zdaniem historyka nie doceniamy w pełni naszej niepodległości "chociażby z tego prostego powodu, że my nigdy nie przeżywaliśmy Polski tak całkowicie w niewoli. Było państwo PRL, w którym był polski język, polska armia, polska szkoła, tego nie przeżywano tak, jak zaborów".

Za mało euforii

Obecny w studiu Tomasz Karasiński zauważył, że Polacy nie świętują nazbyt uroczyście niepodległości swojego państwa. – Gdy spojrzy się na uroczystości 11 listopada, nie widać tłumów. To jest na pewno jakiś syndrom czasów. Nie wiem, czy to wynika z tego, że całe pokolenie właściwie nie uczyło się historii albo jej po prostu nie zna. Myślę, że na pewno nie świętujemy tak, jak ta rocznica na to zasługuje.

Rekonstruktor z grupy historycznej "Zgrupowanie Radosław" zwrócił uwagę, że powinniśmy bardziej honorować ludzi, którym zawdzięczamy niepodległość. – To jest niesłychanie ważne, żeby pamiętać o naszych bohaterach. Historie lokalne tworzą naszą historię narodową. Ci bohaterowie nie pochodzili tylko z Warszawy, Krakowa, Poznania, Kielc czy Radomia, oni pochodzili z małych miejscowości.

Niedobory wiedzy

W "Klubie Trójki" rozmawiano także o brakach w wiedzy historycznej, szczególnie wśród młodych Polaków. – Całe pokolenie młodzieży, które dotarło do matury, miało niezwykle ograniczone lekcje z historii najnowszej. Dochodzili do II wojny światowej – stwierdził prof. Wojciech Roszkowski. Ta sytuacja ma się zmienić dzięki wprowadzeniu w szkołach większej liczby lekcji historii. – Może znowu waga niepodległości będzie przywracana – wyraził nadzieję rozmówca Magdaleny Drohomireckiej.

Tomasz Karasiński przypomniał, że historia ciągle się zmienia i dlatego powinniśmy cenić naszą obecną niepodległość. – Jak to kiedyś ktoś powiedział, wolność nie jest dana raz na zawsze, musimy cały czas o nią dbać i o nią walczyć. To właśnie młodzi ludzie muszą o tym pamiętać.

Posłuchaj

49:22
Święto 11 listopada – jak ważna jest dla Polaków niepodległość? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: prof. Janusz Odziemkowski (historyk), prof. Wojciech Roszkowski (historyk), Tomasz Karasiński (Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenie Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław")
Data emisji: 7.11.2022
Godzina emisji: 21.08

kc/kor

Polecane