Współcześni ukraińscy artyści wobec wojny: wystawa w CSW Zamek Ujazdowski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Współcześni ukraińscy artyści wobec wojny: wystawa w CSW Zamek Ujazdowski
"Ukraina. Pod innym niebem". Skierski: na wystawie jest ponad 200 prac ukraińskich artystówFoto: mat. prasowe

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać wystawę "Ukraina. Pod innym niebem". To największa dotąd wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, powstałej w reakcji na rosyjską agresję, prezentująca ponad 200 prac 32 artystek i artystów. Działający w różnych mediach twórcy po 24 lutego stanęli przed koniecznością utrwalenia tragicznych wydarzeń. Sztuka prezentowana na wystawie dokumentuje bestialstwo rosyjskiego najeźdźcy i apeluje do sumienia świata.

  • Wystawa otwarta 4 listopada potrwa do 12 marca przyszłego roku
  • Na wystawie znajduje się ponad 200 prac 32 artystek i artystów z Ukrainy

Dokumentować, utrwalić, skomentować

– W brutalnym uścisku między straszliwą codziennością i toczącymi się ponad głowami ustaleniami polityczny­mi znaleźli się również ukraińscy artyści. Zmuszeni do opuszczenia domów, zmobilizowani do walki, niepewni nadchodzącej przyszłości, nie przestali tworzyć. Odpo­wiadając na rzeczywistość, zmienili jedynie temat swoich prac. Dokumentują, starając się utrwalić i skomentować otaczające ich cierpienie, na wszelkie możliwe sposoby zwrócić uwagę świata na dotykającą ich niesprawied­liwość. Dzięki ich sztuce trudniej nam odwrócić wzrok i wycofać się do bezpiecznej codzienności. Na szczęście Ukraina ma swoich artystów – mówił podczas otwarcia kurator wystawy Marcel Skierski.


Julia Zakharova, "Zasada dwóch ścian", 2022 Julia Zakharova, "Zasada dwóch ścian", 2022

Sztuka, która apeluje do ludzi

– Na wystawie jest ponad 200 prac 32 artystów – jest więc co oglądać. Trudno wszystkich wymienić i opisać, ale są wśród nich fotografowie Roman Bordun i Taras Bychko. Pierwszy z nich tworzy bardziej fotografię dokumentacyjną ze specyficznym artystycznym zacięciem, drugi coś bardziej poetyckiego. Danylo Movchan to grafiki inspirowane ikonami prawosławnymi, bardzo przejmujące, gdyż uaktualnione o ten współczesny kontekst. Z kolei Julia Zakharova stworzyła przejmującą instalację: łóżko, w które są wbite tafle pobitego szkła, dodatkowo oblane jest to czarną farbą – opisywał rozmówca Katarzyny Cygler. – Jeżeli sztuka już koniecznie ma mieć jakąś funkcję, to mam nadzieję, że będzie miała taką funkcję, jaką spełnia ta wystawa, czyli apelowanie do sumienia ludzi, odbiorców, widzów, żebyśmy nie zapominali, co za wschodnią granicą, co na Ukrainie obecnie się dzieje – dodał.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:17
Wystawa ukraińskich artystów w CSW Zamek Ujazdowski (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: 
Katarzyna Cygler
Gość:
Marcel Skierski (dyrektor ds. programowych CSW Zamek Ujazdowski)
Data emisji:
7.11.2022
Godzina emisji:
14.22

Pr/kor

Polecane