Reportaż "Bohaterowie pierwszych dni wojny" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reportaż "Bohaterowie pierwszych dni wojny" [POSŁUCHAJ]
Polscy oficerowie z załogi walczącej na Westerplatte. Od prawej: por. Grodzki, w środku lekarz kpt. Słaby i kpt. DąbrowskiFoto: CAF/reprodukcja

– Zachowali się, jak należy. To trzeba dalej przekazywać dzieciom, kolegom, znajomym. Przypomnieć, że są rzeczy, za które warto oddać życie. (…) W naszym społeczeństwie wciąż żyje wspomnienie i poczucie wdzięczności wobec osób, które w tamtych trudnym czasie stanęły na prawie straconej pozycji i do końca usiłowały bronić Rzeczpospolitej. Jesteśmy tutaj, żeby podziękować za to, że wybrały walkę o ojczyznę – mówili uczestnicy uroczystości pogrzebowych obrońców Westerplatte. 

Na cmentarzu na Westerplatte odbyły się uroczystości pogrzebowe dziewięciu obrońców półwyspu z 1939 roku oraz ich dowódcy – majora Henryka Sucharskiego. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda, wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz przedstawiciele władz samorządowych. 

Posłuchaj

21:20
"Bohaterowie pierwszych dni wojny". Uroczysty pochówek i hołd złożony obrońcom Westerplatte (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Obrońcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej zasługują na miano najlepszych synów Rzeczypospolitej – mówił biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz w kazaniu podczas mszy świętej pogrzebowej w bazylice Świętej Brygidy.

Pochówek po 83 latach

Jesienią 2019 roku zespół archeologów z Muzeum II Wojny Światowej odnalazł szczątki dziewięciu obrońców Westerplatte. Dzięki współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie oraz Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku udało się zidentyfikować siedmiu poległych obrońców Westerplatte. 

 Przeczytaj także:

Odkrycie przez archeologów Muzeum II Wojny Światowej grobów obrońców Westerplatte ma szczególny wymiar nie tylko naukowy, ale również – a może przede wszystkim – społeczny i patriotyczny. Heroiczna obrona polskiej placówki we wrześniu 1939 r. stała się symbolem niezłomności i odwagi w walce przeciw złu, a sami bohaterowie – postaciami uosabiającymi najlepsze cechy żołnierza, obywatela i Polaka, podkreśla dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr hab. Grzegorz Berendt. Obecna w społecznej świadomości i utrwalona w polskiej kulturze niezachwiana postawa żołnierzy z Westerplatte stanowi ważny wskaźnik moralności i właściwych wyborów dla coraz to nowych pokoleń Polaków. Brak możliwości oddania czci poległym bohaterom nad ich grobami powodował, że historia obrony półwyspu była niejako niezakończona, niedopełniona. 

Uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte | Cmentarz Wojska Polskiego w Gdańsku/PolskieRadio24_pl

***

Tytuł reportażu: "Bohaterowie pierwszych dni wojny" 
Autor reportażu:
 Andrzej Urbański
Data emisji: 
7.11.2022
Godzina emisji: 
22.12

IAR/gs/kor

Polecane