"Miał wszystkie cechy, by zostać gwiazdą" - wspomnienie o Macieju Kossowskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Miał wszystkie cechy, by zostać gwiazdą" - wspomnienie o Macieju Kossowskim
Czerwono-Czarni na Festiwalu w Sopocie w 1964 roku. Foto: PAP/Jan Tymiński

Znany był przede wszystkim jako wokalista Czerwono-Czarnych. Zasłynął między innymi z takich przebojów jak hymn pokoleniowy "Dwudziestolatki" czy "Wakacje z blondynką". W "Leniwym przedpołudniu" Anna Popek i jej gość Janusz Szrom przybliżyli postać zmarłego przed kilkoma dniami Macieja Kossowskiego. 

Z Nowego Jorku dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Macieja Kossowskiego. Serca publiczności podbił jako wykonawca takich przebojów, jak: "Z Cyganami w świat", "Agatko, pocałuj", "Augustyna" czy "Szkolny bal". Teksty do śpiewanych przez niego utworów pisali Jonasz Kofta, Bogdan Loebl, Marek Głogowski, Zbigniew Jerzyna.

– Mówiono o tym, że posiadł wszystkie te cechy, które były potrzebne, by zostać gwiazdą. Był przede wszystkim muzykiem jazzowym. Koncertował z największymi, z nazwiskami z wielkich afiszy. Pięknie dzielił każdą ćwierćnutę na trzy – powiedział Janusz Szrom. 

Maciej Kossowski

Pochodził z Grudziądza. Był wokalistą, trębaczem, kompozytorem i aranżerem. Popularność zyskał jako solista zespołu Czerwono-Czarni, z którym występował w latach 1963-1967. – Wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie przybrał nowe nazwisko i stał się Amerykaninem. Zmarł w wieku 85 lat – podsumował gość Programu 3 Polskiego Radia. 

Posłuchaj

5:40
"Miał wszystkie cechy, by zostać gwiazdą" - wspomnienie o Macieju Kossowskim (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czerwono-Czarni

Czerwono-Czarni zadebiutowali 23 lipca 1960 roku w gdańskim klubie Czarny Kot. Polski bigbit, lub inaczej big-beat, stał się naszą odpowiedzią na zachodni rock and roll. Oznaczało to trochę mocniejsze uderzenie, osadzone w nurcie muzyki młodzieżowej. Archiwum Polskiego Rocka tak opisuje to wydarzenie: "Zespół powstał z inicjatywy Franciszka Walickiego przy gdańskim "Jazz Clubie", wykorzystując w nazwie jego barwy - kolory czarny i czerwony. 

Zespół szybko stał się prawdziwym inkubatorem dla młodych artystów. Estradową karierę zaczynali w nim: Katarzyna Sobczyk, Karin Stanek, Helena Majdaniec, Halina Frąckowiak, Wojciech Gąssowski, Maciej Kossowski, Jacek Lech, Wojciech Skowroński, Toni Keczer, Seweryn Krajewski, Janusz Koman, Ryszard Poznakowski. Łącznie, na przestrzeni lat, w zespole występowało przeszło 70 muzyków, którzy później przez wiele lat nadawali ton naszej muzyce rozrywkowej. 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 6.11.2022
Godzina emisji: 11.13

zch/PR24 Historia/kor

Polecane