Wybory prezydenckie w Brazylii - podsumowanie tygodnia w Trójce w audycji "Świat do trzeciej"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wybory prezydenckie w Brazylii  - podsumowanie tygodnia w Trójce w audycji "Świat do trzeciej"
Protest przeciwko wynikom wyborów prezydenckich w Brazylii.Foto: Bruna Prado/Associated Press/East News

Wybory prezydenckie w Brazylii oraz parlamentarne w Izraelu, aktualna sytuacja polityczna w Szwecji oraz najnowsze doniesienia z Ukrainy. Zapraszamy do wysłuchania podsumowania tygodnia w audycji "Świat do trzeciej". 

– Wygrana w wyborach Luiza Inacio Lula da Silvy miała miejsce niewielką przewagą głosów. To około zaledwie dwóch milionów. W tak ogromnym kraju, gdzie uprawnionych do głosownia jest blisko 160 milionów obywateli, to niewielka przewaga. Brazylia jest więc bardzo podzielona. Około połowa mieszkańców kraju opowiedziała się jednak przeciwko nowemu prezydentowi – zaznaczyła w Trójce Joanna Gocłowska-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Lula da Silva zwyciężył w pierwszej turze głosowania przeprowadzonej w Brazylii 2 października, zdobywając 48 proc. poparcia. Bolsonaro zajął wówczas drugie miejsce z poparciem 43,5 proc. głosujących. Da Silva prowadził też w sondażach, ale przewaga nad Jairem Bolsonaro nie była duża. Jak podali urzędnicy wyborczy po przeliczeniu blisko 100 procent głosów, w drugiej turze głosowania Lula uzyskał 50,83 procent głosów, a jego rywal 49,17 procent.

Zaledwie kilka minut po ogłoszeniu wyników niedzielnego głosowania zwycięstwa w wyborach, "które otwierają nową kartę w historii Brazylii", pogratulował Luli prezydent Francji. "Razem połączymy siły, aby sprostać wielu wspólnym wyzwaniom i odnowić więź przyjaźni między naszymi krajami" - napisał na Twitterze Emmanuel Macron. Zwycięstwa w "wolnych, uczciwych i wiarygodnych wyborach" pogratulował Luli także amerykański prezydent Joe Biden, dodając, że oczekuje dalszej współpracy między USA a Brazylią.

Posłuchaj

1:37:19
"Świat do trzeciej" 5 listopada 2022r. (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

  • Adam Starzyński, dziennikarz, publicysta ze Szwecji o aktualnej sytuacji politycznej w Szwecji;
  • Jarosław Kociszewski, ekspert z Fundacji Stratpoints o wyborach parlamentarnych w Izraelu;
  • Pułkownik Krzysztof Przepiórka opowie o bieżącej sytuacji na Ukrainie;
  • Piotr Andrzejewski z Instytutu Zachodniego o chińskich inwestycjach w niemiecki port w Hamburgu ;
  • Profesor Piotr Kłodkowski, były ambasador RP w Indiach i na Sri Lance wyjaśnia, na czy, polega zadłużanie po chińsku na przykładzie inwestycji w lankijski port w Hambantocie.

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 5.11.2022
Godzina emisji: 13.09, 14.07

PR24/IAR/zch

Polecane