Zamek w Kórniku. Rezydencja rodów Górków i Działyńskich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Kórniku. Rezydencja rodów Górków i Działyńskich
Zamek w Kórniku Foto: Shutterstock

Zamek w Kórniku pod Poznaniem to malowniczo położona zabytkowa rezydencja rodów Górków i Działyńskich. Jedna z dawnych właścicielek ponoć do dziś krąży po zamkowych murach. Jego historię i tajemnice przybliżali w Trójce Marta Piasecka i Marek Gaworski. 

Znajduje się niedaleko poznania i należy do grona najpiękniejszych budowli w Polsce. Od 2011 roku znajduje się także na liście pomników historii. Zamek w Kórniku położony w malownicze parku, znany  jest z historii oraz białej damy. 

 Słynna biała dama to była właścicielka zamku. Dwukrotnie zamężna, miała wiele zasług dla Kórnika. To właśnie ona przekształciła budynek w barokową rezydencję. Jej portret wisi w głównej sali zamkowej. Według miejscowych legend, jej duch nadal krąży po zamkowych murach. Nie należy się jej jednak bać. Za życia słynęła z dobroci. To raczej taki pozytywny duch – wyjaśniał w "Trójce po królewsku" Marek Gaworski. 

Zamek w Kórniku

– Pierwszy zamek murowany został zniesiony tutaj w latach 70. XIV wieku przez brata poznańskiego biskupa. W 1426 roku obiekt został przebudowy i odnowiony. W tamtym czasie wybudowano także drugi budynek – wyjaśniał rozmówca Marty Piaseckiej. – W XV zaczął powstawać pierwszy ogród, który przerodził się w park, do tej pory cieszący się wielkim uznaniem – dodał. 

Czytaj także:

Posłuchaj

3:48
Malowniczo rezydencja rodów Górków i Działyńskich - Zamek w Kórniku (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Walory kulturowe 

Początki zamku w Kórniku sięgają XIII wieku, jego obecny kształt zawdzięczamy Tytusowi Działyńskiemu, a fakt, że zamek należy do narodu polskiego – Władysławowi Zamoyskiemu.  Miejsce słynie dziś przede wszystkim z fantastycznego księgozbioru. Są tu takie piśmiennicze zabytki, jak spisany na pergaminie i zdobiony złotem kodeks Justyniana z wieku XIII oraz opowieści miłosne napisane ręką Napoleona. Podobno Tytus Działyński kupując ten rękopis w 1820 roku zapłacił za niego tyle złota, ile ta powieść ważyła.

Zabytkiem bezcennym dla polskiej kultury jest znajdujący się w Kórniku rękopis III części "Dziadów" Adama Mickiewicza, który został podarowany siostrze Tytusa Działyńskiego przez samego poetę. Turyści mogą też podziwiać autograf dzieła Fryderyka Chopina pt. "Wiosna".

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 3.11.2022
Godzina emisji: 9.34

Polecane