Utalentowana "Elgreczynka" - wspomnienia o Izabeli Galickiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Utalentowana "Elgreczynka" - wspomnienia o Izabeli Galickiej
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i nagrodzona w kategorii Ochrona Dziedzictwa Kulturowego Izabela Galicka podczas gali wręczenia Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 roku.Foto: Jakub Kamiński/PAP

Izabela Galicka, historyk sztuki, odkrywczyni "Ekstazy świętego Franciszka" El Greca w Kosowie Lackim, odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Niezwykłą postać w "Trójce pod Księżycem" wspominała Monika Małkowska. 

Izabela Galicka jest jedną z dwóch odkrywczyń "Ekstazy świętego Franciszka". – Ta historia jest świetnym materiałem na film sensacyjny. To też opowieść o dwóch młodych "Elgreczynkach", które walczyły o prawdę. Konserwacja potwierdziła, że sygnatura Greka pojawiła się na obrazie – zaznaczyła Marta Ławacz, konserwator sztuki.

Gości "Trójki pod Księżycem" z Izabelą Galicką łączyła szczególna więź. – Kiedyś rozmawiałyśmy przed świętami o tym, kto ma jakie plany. Iza powiedziała, że na wigilię jest zaproszona, ale w pierwszy dzień świąt nigdzie się nie wybiera. Powiedziała jej, że już jest zaproszona, do mnie. Od tej pory wszystkie święta spędzała razem z nami – opowiedziała Elżbieta Carton de Wiart, architekt wnętrz.

Posłuchaj

1:53:21
Utalentowana "Elgreczynka" - wspomnienia o Izabeli Galickiej (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 03.11.2022
Godzina emisji: 0.05

zch/kor

Polecane