"Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963". Nowe wydawnictwo Polskiego Radia w rocznicę odzyskania niepodległości [OGLĄDAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości 11 listopada Polskie Radio przygotowało wyjątkowe propozycje antenowe i nowe publikacje. Szczegóły zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej. Zachęcamy do zapoznania się z zapisem konferencji. 

Prezentowany dzisiaj po raz pierwszy album "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963" to najnowsze wydawnictwo Polskiego Radia, z serii tożsamościowych albumów fonograficzno-ikonograficznych, które ukazuje się pod patronatem Rady Mediów Narodowych. Album tworzą dwie płyty CD oraz obszerny booklet.

1200x660-Zeby-Polska-była-Polska-_CD.jpg
"Żeby Polska była Polską" - wyjątkowy album Polskiego Radia

W warstwie fonograficznej – pierwsza płyta CD przybliża dzieje Armii Krajowej za pośrednictwem archiwalnych nagrań słownych i muzycznych oraz sztuki radiowego "teatru wyobraźni".

Jak wyglądał koszmar stalinowskich trybunałów Słuchacze Albumu będą mogli dowiedzieć się, dzięki zamieszczonym na drugiej płycie CD, obszernym fragmentom relacji Polskiego Radia z procesów pokazowych, które wytoczono w PRL żołnierzom Podziemia Niepodległościowego pod koniec lat 40. i 50. XX wieku.

stan wojenny serwis pr print 663.jpg
Stan wojenny - zobacz serwis specjalny PolskieRadio.pl

Udostępnione tu po raz pierwszy kilkugodzinne relacje są świadectwami prawnego terroru, który stosowano względem żołnierzy: Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej.

Na ikonografię zamieszczoną w booklecie Albumu składają się starannie dobrane zdjęcia oraz grafiki ilustrujące historię Polskiego Państwa Podziemnego ujętą w ramy czasowe wyznaczone wybuchem II wojny światowej i rokiem 1963 – datą zabójstwa ostatniego żołnierza Podziemia Niepodległościowego, Józefa Franczaka ps. Lalek.

Mecenasem albumu jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

pg

Polecane