Jak zadbać o rozwój młodego człowieka? Współczesne trudności wychowawcze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak zadbać o rozwój młodego człowieka? Współczesne trudności wychowawcze
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Syda Productions

Od kwietnia na rynku ukazuje się dwumiesięcznik poświęcony wychowaniu. Jego wydawcą jest Ośrodek Rozwoju Edukacji, publiczna placówka o zasięgu krajowym, zajmująca się doskonaleniem nauczycieli, prowadzona przez Ministra Edukacji Narodowej. W składzie redakcji są zawodowi nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, dziennikarze. Na czym polegają współczesne kłopoty wychowawcze? Z czy mierzą się rodzice i pedagodzy? 

– W dobie opierania działań wychowawczych wyłącznie na psychologii, a nierzadko i biologii, chcemy na nowo postawić pytanie: "Jak wychowywać?". Inspiracji będziemy szukać w przemyślanej i sprawdzonej przez wieki klasycznej pedagogice, ona pozwala bowiem oprzeć proces wychowania na solidnym fundamencie, bazującym na zdrowym rozsądku i doświadczeniu codziennego życia – można przeczytać w informacji odredakcyjnej. – W czasopiśmie znajdą się działy poświęcone rozwojowi dzieci – ich funkcjonowaniu w życiu rodzinnym, rówieśniczym i szkolnym ze szczególnym uwzględnieniem świata mediów – zapowiadają twórcy.

Wychowanie u źródeł

– W wychowaniu trzeba sięgnąć do źródeł i to staramy się robić. Jeśli szukając pomysłu na wychowanie dzieci, opieramy się tylko na modach i na tym, co aktualnie słyszymy, nie przyniesie to nam, dorosłym, nic dobrego. Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki jest cel wychowania i na kogo, na jakiego człowieka, chcemy nasze dzieci wychować – zaznaczyła w Trójce Patrycja Przybysławska, polonistka, redaktor pisma o wychowaniu. 

– Stanowimy ciekawy zespół redakcyjny. Jesteśmy osobami z różnych środowisk. Do redakcji wnosimy nasze doświadczenie, zarówno życiowe, jak i wychowawcze. Staramy się w gąszczu informacji wskazać te, które były przez wielki oraz pokolenia sprawdzane i dały nam rzeszę ludzi wielkiego formatu  nie tylko w naszym kraju, ale i w całej kulturze Europy. Chcemy przypominać te postaci i prawdy, które leżą u progu tworzenia kultury europejskiej – doprecyzowała Anna M. Zalewska, publicysta, redaktor naczelna pisma wydawanego przez Ośrodek Rozwoju i Edukacji. – Pismo pojawiło się w czasie pandemii, by wspomóc rodziców w tak trudnej i nowej dla nas sytuacji – dodała. 

Strach przed rodzicielstwem 

– Mnóstwo czynników wpływa na to, że ludzie boją się zostania rodzicami. Często widzą tę rolę jako obciążenie, które ich przerasta. Jednym z najważniejszych powodów, są częste rozpady rodzin. Ludzie, którzy sami mają takie doświadczenia, boją się, że przeniosą negatywne wzorce na następne pokolenia, a ich dzieci – tak jak oni – doświadczą rozwodu i rozpadu związku rodziców. Nie chcą obciążać ich w ten sposób – wyjaśniła Bogna Białecka, psycholog.

Posłuchaj

48:39
Jak zadbać o rozwój młodego człowieka? Jakie są współczesne trudności wychowawcze? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: Bogna Białecka (psycholog), Patrycja Przybysławska (polonistka, redaktor pisma o wychowaniu), Anna M. Zalewska (publicysta, redaktor naczelna pisma o wychowaniu)
Data emisji: 4.11.2022
Godzina emisji: 21.10

pr/zch

Polecane