Pszczyna: jedna z pałacowych pereł Górnego Śląska

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pszczyna: jedna z pałacowych pereł Górnego Śląska
Pałac w PszczynieFoto: shutterstock/natureman30

Dawna rezydencja magnacka w Pszczynie to jedna z perełek Górnego Śląska. W ciągu swojej ponad 500-letniej historii była odwiedzana przez królów i cesarzy. Z miejscem tym była związana również słynna księżna Daisy. Dzisiaj mieści się tam muzeum, które warto zwiedzić chociażby z uwagi na bogate wnętrza.

  • Historia zamku w Pszczynie sięga połowy XV wieku. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany, tracąc rolę obronną, a zyskując reprezentacyjną
  • W czasie II wojny światowej pszczyńska posiadłość nie ucierpiała i już w 1945 roku została przemianowana na muzeum, którym jest do dziś

Najpierw zamek, potem pałac

– Pszczyna była lokowana na prawie miejskim już 1267 roku, jednak potwierdzone informacje o zamku pochodzą z pierwszej połowy XV wieku. W tym czasie była to gotycka budowla, która składała się z dwóch równoległych budynków. Potem śląska rodzina Promnitzów rozbudowała zamek w renesansową, a w pierwszej połowie XVIII wieku w barokową rezydencję – tłumaczy Marek Gaworski, autor książek o zamkach i pałacach. – Po przejęciu Pszczyny w drugiej połowie XVIII wieku przez anhalcki ród książęcy prace były kontynuowane i wówczas powstał budynek w kształcie litery U, który kształtem był zbliżony do obecnego. Można powiedzieć, że od tego momentu mamy do czynienia z pałacem, a nie zamkiem – wskazuje.

Przeczytaj także

 

Z pałacu piękna rezydencja

Rodzina Hochbergów była jednym z największych rodów na Śląsku: Pszczyna stała się ich własnością w 1846 roku i los tak chciał, że pozostała w ich rękach do roku 1945. – W XIX w. sława i majątek Hochbergów sprawiły, że stali się najbardziej znaczącym rodem na mapie Europy i temu zawdzięczamy splendor Pszczyny. Sława rodu zaczęła się za sprawą Hansa Henryka X, który został obdarzony tytułem książęcym przekazywanym dziedzicznie jedynie najstarszemu synowi – opowiada rozmówca Marty Piaseckiej. – I to jego syn, Hans Henryk XI, przebudował w drugiej połowie XIX w. pałac w Pszczynie na piękną rezydencję w stylu francuskim. Wtedy przede wszystkim zmodernizowano wnętrza: powstała piękna, dwukondygnacyjna sala jadalna z bardzo wysokimi lustrami zachowanymi do dzisiaj, reprezentacyjna klatka schodowa, wspaniałe dekoracje np. sali bibliotecznej, zmieniono kolorystykę wnętrz, które były bardzo bogato wyposażone – wylicza.

Za wytworną fasadą – 70 lat Muzeum Zamkowego w Pszczynie/YouTube Muzeum Zamkowe w Pszczynie 


Posłuchaj

4:24
Pszczyna: siedziba rodu Hochbergów odwiedzana przez królów i cesarzy (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 2.11.2022
Godzina emisji: 9.34

pr/kor

Polecane