Zwycięstwo w Firefighter Combat Challenge: polscy strażacy najlepsi na świecie!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zwycięstwo w Firefighter Combat Challenge: polscy strażacy najlepsi na świecie!
W prestiżowych zawodach Firefighter Combat Challenge 2022 polscy strażacy zajęli pierwsze miejsce w rywalizacji indywidualnej i drużynowejFoto: mat. prasowe

Po raz pierwszy reprezentanci naszego kraju wygrali prestiżowe zawody Firefighter Combat Challenge: zarówno w rywalizacji indywidualnej, jak i drużynowej. Polscy strażacy podczas tegorocznych mistrzostw pobili rekordy w takich konkurencjach jak wciągnięcie i położenie na szczycie pięciopiętowej wieży 19-kilogramowego zwiniętego węża.

  • Zawody Firefighter Combat Challenge odbywają się w USA i odzwierciedlają codzienną pracę strażaka
  • Rywalizacja składała się z pięciu etapów: wspinaczka z pakietem wężowym po schodach na 6. kondygnację, wciągnięcie 19-kilogramowego zwiniętego węża i umieszczenie go w skrzynce na szczycie 5-piętrowej wieży, symulowane wejście siłowe do budynku poprzez wyważenie drzwi lub rozbicie ściany, przeciągnięcie nawodnionego węża symulujące bieg strażaka z wozu w kierunku pożaru, ewakuacja poszkodowanego z pożaru

Odzwierciedlenie pracy strażaka

– To były Firefighter Combat Challenge, mistrzostwa świata w rywalizacji, która polega na odzwierciedleniu pracy strażaka. Wbiegnięcie na trzecie piętro wspinalni, wciągnięcie węża, zbiegnięcie, przeciągnięcie linii wężowej, imitacja wyważania drzwi oraz ewakuacja osoby poszkodowanej, w tym wypadku manekina – wylicza zadania, jakie drużyny miały do wykonania, Mateusz Wesołowski z Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim, członek zwycięskiej ekipy. – Wszystko jest wykonywane w pełnym umundurowaniu bojowym: z butlą i podpiętym aparatem powietrznym. Tor pokonuje się od 1,5 minuty do 2-3 minut. Najlepsi schodzą poniżej 1’20’’ – dodaje.

Przeczytaj także


Ciężkie treningi i praca

Zawody Firefighter Combat Challenge trwają sześć dni: cztery dni kwalifikacji, a potem dwudniowy finał. – Do zawodów może się praktycznie zgłosić każdy. Na pewno trzeba zaliczyć zawody, które odbywają się w Polsce, zawody odbywają się również w Europie: w Niemczech, we Francji – opowiada Trójkowy gość. – Przygotowania zaczynają się już w listopadzie poprzedniego roku. Siłowe na siłowni, kondycyjne ja trenuję tutaj na placu komendy: mam manekina, mam opony, które ciągnę. Codzienna praca także przekłada się na przygotowanie – wskazuje.

– Przygotowanie polskich strażaków jest bardzo dobre, to jest bardzo mocna ekipa: mistrzem został Adam Spychała z Ostrowa Wielkopolskiego, szóste miejsce zajął Rafał Bereza z Chełmu, ja byłem dziesiąty – wylicza.

2022Firefighter Combat Challenge World Champion/YouTube Rick Stephens Media


Posłuchaj

4:56
Polscy strażacy wygrali prestiżowe zawody Firefighter Combat Challenge 2022 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

  

*** 

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: 
Karol Gnat
Gość:
Mateusz Wesołowski (Państwowa Straż Pożarna w Drawsku Pomorskim)
Data emisji:
2.11.2022
Godzina emisji:
7.17

pr/kor

Polecane