Elektrownie atomowe w Polsce. Puda: to sygnał prorozwojowy dla regionu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Wszystkie duże inwestycje powodują, że dany region się rozwija, a mieszkańcy, lokalne firmy mogą brać udział w przygotowaniu tej inwestycji - mówił o budowie elektrowni atomowych w Polsce na antenie Programu 3 Polskiego Radia Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Polski rząd wykonał konkretne działania, które przybliżają kraj do realizacji budowy elektrowni jądrowych. Pierwsza inwestycja realizowana jest w ramach rządowego programu i wykona ją amerykański koncern Westinghouse, druga zaś to projekt biznesowy, prowadzony przez polskie firmy i koreański koncern

Jak ocenił premier Mateusz Morawiecki, podpisanie listu intencyjnego dot. budowy drugiej elektrowni atomowej, tym razem w partnerstwie z Koreą Południową, to realizacja inwestycji o strategicznym znaczeniu dla Polski.

Zdaniem Grzegorza Pudy "wszystkie duże inwestycje powodują, że dany region się rozwija, a mieszkańcy, lokalne firmy mogą brać udział w przygotowaniu tej inwestycji". - To sygnał prorozwojowy dla danego regionu - uważa minister funduszy i polityki regionalnej.

- Obecnie poziom bezpieczeństwa takiej elektrowni jest dużo wyższy niż wcześniej, systemy są dużo bezpieczniejsze, a mieszkańcy nie mają się czego obawiać. Technologia jest amerykańska, czyli jedna z najnowocześniejszych na świecie - zapewnia minister.

Gość Programu 3 Polskiego Radia dodał, że "dywersyfikacja źródeł energii jest jednym z najważniejszych celów rządu, a także to, aby Polacy mieli pewność, że będziemy uniezależnieni od energii ze Wschodu". 

Czytaj także:

Posłuchaj

13:34
Elektrownie atomowe w Polsce. Puda: to sygnał prorozwojowy dla regionu (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Grzegorz Puda (minister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 02.11.2022
Godzina emisji: 8.45

dn/pp/kor

Polecane