Kompulsywne wizyty w sklepie. Na czym polega zakupoholizm?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kompulsywne wizyty w sklepie. Na czym polega zakupoholizm?
Kompulsywne kupowanie i zakupoholizm? Skąd bierze się uzależnienie od zakupów? Foto: Shutterstock

Zakupy i chęć posiadania może niestety skończyć się tragicznie. Kompulsywne wydawanie pieniędzy prowadzi do zakupoholizmu. Na czym polegają symptomy tego uzależnienia? Jakie zachowania powinny wzbudzić w nas czujność?

– Zakupoholizm to problem, o którym zaczęło się robić głośno w ostatnich dwudziestu, może trzydziestu latach. Początkowo podchodzono do tematu dość nieśmiało. Uważano, że w robieniu zakupów nie ma przecież nic złego. Dopiero po czasie, również my, jako specjaliści od zdrowia psychicznego, zrozumieliśmy, że zakupy, które wymykają się spod kontroli, mogą przybierać postać uzależnienia. Mówię tutaj o sytuacji, w której impuls do ich robienia jest poza naszą kontrolą – wyjaśniała w Trójce Aleksandra Plewka, psycholog. – W tym przypadku jest to uzależnienie behawioralne. Uzależniamy się bowiem od czynności, a nawet od uczucia, jakie dają nam zakupy, a nie od żadnej konkretnej substancji – wyjaśniła gość Programu 3 Polskiego Radia. 

Emocje płynące z zakupów 

Co wpływa na uczucie spełnienia, które towarzyszy nam podczas zakupów? – W momencie, w którym idziemy z wybraną rzeczą do kasy i doświadczamy uczucia posiadania nowego przedmiotu, często bardzo przez nas pożądanego, w naszym organizmie następuje wyrzut dopamin i endorfin. To substancje, które nasz mózg odbiera jako bardzo przyjemne – wyjaśniała ekspert. 

Czytaj także:

– Organizm pragnie, by powtarzać ten mechanizm. Szczególnie jeśli jest on wymuszany lękiem lub niepokojem. Mam tutaj na myśli kupowanie sobie czegoś na poprawę humoru. To częsta droga do rozwoju zakupoholizmu. Idziemy do sklepu nie dlatego, że czegoś nam brakuje lub czegoś potrzebujemy, tylko dlatego, że mieliśmy ciężki dzień w pracy lub nasze dzieci były niegrzeczne i chcemy siebie nagrodzić – podsumowała Aleksandra Plewka.

Posłuchaj

6:30
Kompulsywne wizyty w sklepie. Na czym polega zakupoholizm? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kupuję, bo nie mogę przestać. O uzależnieniu od zakupów - dr Jacek Buczny (audio) / Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Aleksandra Plewka (psycholog)
Data emisji: 31.10.2022
Godziny emisji: 7.18

zch/kor

Polecane