Długi weekend na drogach: trwa policyjna akcja "Znicz"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Długi weekend na drogach: trwa policyjna akcja "Znicz"
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Policja.pl

Od piątku 28 października drogówka w całej Polsce rozpoczęła coroczną akcję "Znicz", która potrwa aż do 2 listopada. Policjanci i inne służby drogowe patrolują drogi w całym kraju, przeprowadzają kontrole szybkości i trzeźwości. Jednocześnie apelują do kierowców o wzmożoną ostrożność podczas podróży oraz w okolicach cmentarzy. Już pierwszego dnia doszło do 77 wypadków drogowych, w których zginęło dziewięć osób, a 75 zostało rannych.

Nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji powiedział, że z dziewięciu ofiar śmiertelnych piątkowych wypadków trzy to piesi. Ze wstępnych informacji wynika, że dwóch z nich przyczyniło się do spowodowania wypadku.

Policja przypomina kierowcom, aby dostosowali prędkość do panujących warunków drogowych i zwolnili w pobliżu cmentarzy. Jednocześnie apeluje do pieszych, aby bardziej zwracali uwagę na swoją widoczność na drogach. Jesienna aura, opady deszczu, mgła i szybko zapadający zmrok powodują, że poruszający się poboczem pieszy może być widoczny z mniejszej odległości. Dlatego warto nosić odblaskową odzież lub elementy takie jak opaski lub breloki, które pozwolą kierowcom dostrzec pieszego z większego dystansu.

Policja ostrzega, że w wielu miejscach wokół cmentarzy już wprowadzono zmienioną organizację ruchu. Nad bezpieczeństwem w tych miejscach, a także na drogach wyjazdowych z miast i głównych szlakach komunikacyjnych czuwają nie tylko policjanci, ale także funkcjonariusze innych służb, jak Inspekcji Transportu Drogowego. – My i inne służby staramy się pomóc państwu dotrzeć do celu podróży tak, abyście mogli bezpiecznie spędzić te święta – podkreślił nadkomisarz Opas. Zaapelował o rozsądek i stosowanie się do wskazówek i poleceń policjantów sterujących ręcznie ruchem.

Nadkomisarz Robert Opas zwrócił uwagę na większą niż w zeszłym roku liczbę zatrzymanych w piątek nietrzeźwych kierujących – było ich aż 304. To o 83 osoby więcej niż w zeszłym roku. Zaapelował, aby kierowcy, którzy nie są pewni swojej trzeźwości, bo na przykład wczoraj spożywali alkohol, skorzystali z komunikacji publicznej lub poprosili o prowadzenie bliską osobę, która być może ma mniejsze doświadczenie za kierownicą, ale jest trzeźwa.

Porównując wczorajsze dane z zeszłorocznymi: w piątek na polskich drogach było o 14 mniej wypadków, o 26 mniej rannych, niestety zginęły cztery osoby więcej. Akcja "Znicz" potrwa do 2 listopada.


Posłuchaj

7:02
Długi weekend w święto zmarłych: warto być ostrożnym na drodze i w okolicach cmentarzy (Po drodze z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji

  • Okres jesienny jest szczególnie niebezpieczny na drogach podmiejskich i leśnych. Robi się ciemno coraz szybciej, a dzika zwierzyna wykazuje się większą aktywnością. O tym, na co zwrócić uwagę podczas podróżowania drogami przez las i co zrobić, by zachować bezpieczeństwo, w materiale Wiktorii Jurczewskiej;
  • Na których polskich drogach możemy się spodziewać wzmożonego ruchu i w których miejscach zachować szczególną ostrożność, a w których trzeba będzie się uzbroić w cierpliwość? Rozmowa z Szymonem Piechowiakiem, rzecznikiem prasowym GDDKiA;
  • Relacja PRK z Retro Motor Show, czyli targów pojazdów zabytkowych w Poznaniu;  
  • Sonda: jakie mogą być najgorsze rzeczy, które można powiedzieć do policjanta podczas kontroli drogowej? Zaraz po sondzie rozmowa z psychologiem nt. tego, jak opanować nerwy podczas kontroli drogowej;
  • Walka o Ulice to hasło przewodnie 14. festiwalu Warszawa w Budowie. Józef Niewiarowski sprawdził, jakie propozycje mieli specjaliści podczas paneli dyskusyjnych, by stolica była lepiej dostosowana zarówno dla pieszych, jak i kierowców.

***

Tytuł audycji: Po drodze z Trójką
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 30.10.2022
Godzina emisji: 15.27

pr

Polecane