Robert Korzeniowski – mistrz jest gotów na nowe wyzwania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Robert Korzeniowski – mistrz jest gotów na nowe wyzwania
Robert KorzeniowskiFoto: shutterstock/Marcin Kadziolka

Lekkoatleta, chodziarz, najbardziej utytułowany polski sportowiec pod względem liczby zdobytych złotych medali olimpijskich. Robert Korzeniowski był gościem premierowej audycji "Login: Aktywni" w Trójce.

Robert Korzeniowski - nazwisko tego mistrza olimpijskiego zna chyba każdy Polak, który choć trochę interesuje się sportem. 

Czterokrotny mistrz olimpijski (1996; 2000 – dwukrotnie; 2004), trzykrotny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy, były rekordzista świata w chodzie sportowym. Robert Korzeniowski uczestniczył też w igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku, gdzie został zdyskwalifikowany w kontrowersyjnych okolicznościach. Jest pierwszym zawodnikiem w historii chodu światowego i pierwszym polskim sportowcem, który zdobył złote medale na trzech igrzyskach z rzędu, a także pierwszym zawodnikiem, który wygrał rywalizację na 20 i 50 km podczas jednych igrzysk. Również jako reprezentant WKS Wawel Kraków i francuskiego US Tourcoing wygrywał wiele mistrzostw krajowych.

Nowy etap kariery sportowej

Robert Korzeniowski w październiku tego roku poinformował, że wkracza na nową ścieżkę zawodową. Jak przekazał, porozumiał się z władzami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i zostanie trenerem kadry polskich chodziarzy i chodziarek.

– Osiemnaście lat temu skończyłem karierę. Miałem długi epizod po zakończeniu treningów. Pracowałem z różnymi kadrami: hiszpańską, irlandzką i  jednym rosyjskim zawodnikiem. Po zakończeniu kariery wyczynowej miałem poczucie, że muszę wyjść ze świata wyczynu wysokiego, by nie wpaść w pułapkę zaangażowania w nią na powrót i by nie zacząć żyć w ten sam sposób, ale z drugiej strony, jako trener. To właśnie wtedy pojawił się pomysł, by zacząć działać z młodzieżą i zrobić projekt od podstaw – mówił w Trójce Robert Korzeniowski.

Dzielić się doświadczeniem 

– Nigdy nie zaprzestałem kontaktu ze światem wyczynowym. Zrobiłem to świadomie. Często moi koledzy z dawnych lat odzywali się z poradami lub przychodzili do mnie po konkretne rozwiązania. Moi podopieczni stali się gwiazdami w swoich krajach. Cały czas jestem w kursie. Przez lata obserwowałem to, co działo się w kadrze. Bywałem na zawodach i śledziłem występy zawodników tam, gdzie mogłem – wyjaśnił w rozmowie z Dariuszem Urbanowiczem i Krzysztofem Łoniewskim. To mój moralny obowiązek, by pomóc moim kolegom sportowcom – podsumował czterokrotny mistrz olimpijski. 

Posłuchaj

1:40:21
Robert Korzeniowski gościem Trójki (Login:Aktywni/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Login: Aktywni
Prowadzą: Krzysztof Łoniewski i Dariusz Urbanowicz
Data emisji: 29.10.2022
Godziny emisji: 15.09, 16.07

pr/zch/kor

Polecane