"Popiełuszko – Wyzwalanie" – słuchowisko z Archiwum Polskiego Radia [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Popiełuszko – Wyzwalanie" – słuchowisko z Archiwum Polskiego Radia [POSŁUCHAJ]
Ksiądz Jerzy Popiełuszko odprawia mszę świętą w kościele św. Stanisława KostkiFoto: PAI/PAP/Grzegorz Rogiński

Ksiądz Jerzy Popiełuszko (1947-1984) w tym roku ukończyłby 75 lat. 19 października minęła 38. rocznica zamordowania kapłana warszawskiej Solidarności. Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska "Popiełuszko – Wyzwalanie".

Na "Scenie teatralnej Trójki" przedstawiliśmy archiwalne słuchowisko, zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia na podstawie książki Bogusława Jasińskiego "Popiełuszko zasłyszany". Poetycką formę książki, zawierającej spisane z taśm SB rozmowy, przełożył na język utworu radiowego Jarosław Gajewski. Powstała nie tyle opowieść o życiu i śmierci księdza Jerzego, ile o wyzwalającej roli, jaką w życiu zniewolonych przez system odegrała jego postać.

Bohater słuchowiska jest zbiorowy, sam ksiądz Popiełuszko nie pojawia się w nim, nawet w retrospekcjach. Podsłuchiwane rozmowy rodzin policjantów podejrzanych o udział w zbrodni, przeplatają się z fragmentami rodzaju dziennika autora.

Prezentacji słuchowiska towarzyszyła rozmowa z jego reżyserem i z autorem.

Polecamy: Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.

Posłuchaj

53:50
Słuchowisko "Popiełuszko – Wyzwalanie" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Słuchowisko "Popiełuszko – Wyzwalanie" powstało na podstawie publikacji Bogusława Jasińskiego pt. "Popiełuszko zasłyszany", którą można zaliczyć do gatunku poezji, albowiem na jej treść składają się wprawdzie utwory w formie poetyckiej, ale inspirowane oryginalnymi nagraniami służby bezpieczeństwa. Treścią tych nagrań była rejestracja zachowań rodzin i bliskich bezpośrednich sprawców zbrodni po to, aby nawet niewygodne fakty lub dokumenty nigdy nie wyszły na jaw, a zwłaszcza poza zakres chroniony przez te służby.

Treść tych utworów, które niewątpliwie mają charakter swoistych literackich ready made (n.b. ta poetyka do tej pory nigdy nie była przedmiotem zainteresowania literatów) konfrontowane są z nader osobistymi zapiskami głównego narratora książki, spisanymi w formie dziennika. W ten sposób "mały świat" bohatera zderza się z "wielkim światem" historii, która właśnie rozgrywa się na naszych oczach. Na ich styku powstaje nowy obszar emocji i wrażeń, kształtowanych z jednej strony obracającymi się młynami historii, z drugiej zaś kręgami konkretnej indywidualnej egzystencji.

"Popiełuszko – Wyzwalanie" powtórka 30.10.22., godz. 22.05.

Bogusław Jasiński "Popiełuszko – Wyzwalanie"

Adaptacja: Jarosław Gajewski, Bogusław Jasiński

Reżyseria: Jarosław Gajewski 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Piotr Moss

Obsada:

Katarzyna Herman, Marta Kurzak, Zbigniew Suszyński, Paweł Krucz, Mateusz Weber, Zbigniew Konopka, Mateusz Kwiecień

Polecane