Cmentarne łupy złodziei. Jak nie dać się okraść?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cmentarne łupy złodziei. Jak nie dać się okraść?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Wybierając się na cmentarze, miej oczy dookoła głowy! – apelują policjanci. Podczas odwiedzin grobów najbliższych możemy łatwo stracić torebkę, telefon, dokumenty lub klucze. Jak ustrzec się przed kradzieżami? Mundurowi przestrzegają i radzą, żeby pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. 

– Szybko zapadający zmrok, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz skupienie się na porządkowaniu pomnika mogą odwrócić naszą uwagę od tego, co dzieje się wokół nas. Pogrążeni w zadumie, możemy nie zauważyć, że złodziej sięga po naszą torebkę, w której nierzadko znajduje się portfel z pieniędzmi i kartami bankowymi. Giną również telefony, klucze i dokumenty – wyliczał Mariusz Chrzanowski, aspirant sztabowy z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Zabezpiecz rzeczy przyniesione na grób

Początek listopada to czas, w którym częściej i tłumniej odwiedzamy groby bliskich zmarłych. Często zdarza się, że przyniesione przez nas wiązanki czy znicze również padają łupem złodziei. – Zastanówmy się, czy nie lepiej kupić znicz bez wymiennego wkładu. Ponadto znicze warto oznaczyć niezmywalnym markerem, przez co przestaną być atrakcyjne dla złodziei. Przedmioty kładzione na grobie można oznaczyć inicjałami zmarłego – radził policjant. – Sztuczną wiązankę czy kwiaty także można oznaczyć niezmywalnym pisakiem – dodał.

Czytaj także:

Podstawowe środki bezpieczeństwa 

– Wybierając się na cmentarze, nie zabierajmy ze sobą większej sumy pieniędzy. Nie wkładajmy także wartościowych przedmiotów do reklamówek ze zniczami i nie odkładajmy toreb na ławki czy na pomniki. Pamiętajmy, by najbardziej wartościowe rzeczy mieć zawsze przy sobie, najlepiej w wewnętrznej kieszeni płaszcza – przestrzegają mundurowi. – Jeśli ktoś swoim zachowaniem wzbudza niepokój, obserwuje nas lub bez celu przemierza teren cmentarza, koniecznie zawiadommy policję – dodał aspirant Mariusz Chrzanowski.  

Posłuchaj

3:19
Zaduma i nieuwaga. Jak nie dać się okraść na cmentarzu? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Policyjne patrole

Policja już zwiększyła patrole w pobliżu największych nekropolii. Trwa także akcja "Znicz" – jedna z największych, corocznych operacji drogówki. Prowadzone działania mają zapewnić bezpieczeństwo osobom udającym się na cmentarze nie tylko 1 listopada, ale także w czasie poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych. Funkcjonariusze zapowiadają kontrole prędkości. Będą także kierować ruchem. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Grzegorz Armatowski
Data emisji: 28.10.2022
Godzina emisji: 17.11

zch/kor

Polecane