"Polscy. Seryjni..." – nowy serial TVP Historia o seryjnych mordercach czasów PRL-u
2022-10-28, 12:10 | aktualizacja 2022-10-28, 12:10
Sylwetki najgroźniejszych przestępców, którzy przed laty budzili strach. Obiekty mrocznego zainteresowanie mediów oraz procesy, które wstrząsnęły całą Polską. W dniu premiery dokumentalnego cyklu "Polscy. Seryjni…", Tomasz Zapert rozmawiał w "Klubie Trójki" z jego twórcami.
"Polscy. Seryjni…" to mroczna podróż w głąb historii polskiej kryminalistyki, medycyny sądowej, psychologii, a także obyczajowości okresu PRL.
Zrozumieć kontekst
– Interesują mnie historie z okresu PRL-u, bo w którymś momencie odkryłem, że to jest zupełnie nieznana epoka. Mimo że bardzo dużo się na ten temat mówi, pisze, było też kilka filmów dokumentalnych, to w większość one powtarzają te same informacje. A kiedy zaglądamy do dokumentów, zakopujemy się w starych gazetach, w aktach, to za każdym razem udaje nam się odkryć coś nowego. Prawda jest taka, ze dziennikarze niestety nie mają czasu, żeby tak naprawdę się nad tym pochylić, zgłębić te dokumenty: w efekcie wszyscy powtarzają te same informacje – mówił Przemysław Semczuk, znawca tematyki kryminalnej okresu PRL-u, autor wielu książek temu poświęconych, narrator i współscenarzysta serialu "Polscy. Seryjni...". – Znam te historie od dawna. A jednak za każdym razem, kiedy siadam do akt, gdy zagłębiam się w dokumenty, dostrzegam w nich coś nowego i ten PRL wciąż jest fascynujący, mimo wszystko wielowymiarowy. Pracując nad serialem, mogłem zobaczyć, jak wyglądał tamten świat: to ważne, bo pozwala zrozumieć kontekst. Dlatego zdjęcia dokumentalne mają tu ogromne znaczenie, szczególnie te, na których widać głównych bohaterów. Choć lepiej będzie ich nazwać antybohaterami – mówił Przemysław Semczuk.
To właśnie on został przewodnikiem po świecie zbrodni sprzed lat. Wśród jego rozmówców znaleźli się emerytowani funkcjonariusze wydziałów kryminalnych milicji, prokuratorzy, adwokaci, medycy sądowi, psychiatrzy, pracownicy służby więziennej, kapłani oraz świadkowie wydarzeń sprzed lat.
"Polscy. Seryjni..." – nowy serial od 27 października w TVP Historia!/YouTube Bądźmy Razem. TVP
Obojętność i propaganda
W odtworzeniu portretów seryjnych zabójców bezcenne okazały się unikalne materiały archiwalne Telewizji Polskiej, Instytutu Pamięci Narodowej, bibliotek, archiwów państwowych oraz sądów, gdzie odbywały się procesy zabójców. – Co nas zainteresowało w polskich seryjnych zabójcach? Ich psychika, a także obojętność i ślepota otoczenia na to, co mówili i robili. Bo w większości tym zbrodniom można było zapobiec – tłumaczył reżyser i współscenarzysta serialu „Polscy. Seryjni…” Piotr Litka. – Tak więc głównymi wątkami naszych opowieści są z jednej strony, tu powtórzę, obojętność, która była przyzwoleniem na czynienie zła, a z drugiej – propaganda władz totalitarnego państwa, która często przysłaniała prawdę na temat schwytania zabójców i wymierzenia im sprawiedliwej kary – wymieniał.
– Zależało nam na tym, aby pokazując poszczególne historie wchodzić w kolejne dekady PRL-u. I ta historia jest cały czas obecna na ekranie, ale jednocześnie jest to też opowieść o naturze zła: dlaczego to zło się rozwija, czy możemy przeczuć, że ktoś kiedyś może zrobić coś wyjątkowo złego, czyli kogoś zabić? – dodawał.
Bohaterem pierwszego odcinka jest Karol Kot, młody, uśmiechnięty maturzysta, mieszkaniec krakowskiego Kazimierza oskarżony o dwa zabójstwa i usiłowanie popełnienia co najmniej dziesięciu kolejnych. W połowie lat 60. XX w. wywołał w Krakowie psychozę strachu: atakował w kościołach, sieniach i korytarzach kamienic. Jak się okazało, milicja nie była przygotowana na starcie z tak nieszablonowo postępującym sprawcą.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Zapert
Goście: Piotr Litka (reżyser i współscenarzysta serialu "Polscy. Seryjni..."), Przemysław Semczuk (narrator, współscenarzysta serialu "Polscy. Seryjni...")
Data emisji: 27.10.2022
Godzina emisji: 21.08
mat.pras/TVP/zch/pr