Królikarnia - miejsce spotkań i niezwykłych zbiorów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Królikarnia - miejsce spotkań i niezwykłych zbiorów
Królikarnia - fasada pałacu nawiązuje do rzymskiej architektury. Foto: Shutterstock/OleksSH

Warszawska Królikarnia to miejsce barwne, nie tylko ze względu na architekturę, położenie i otaczający park, ale także losy. O jego historii opowiadali Marta Piasecka i jej gość Marek Gaworski, autor książek o zamkach i pałacach.

Skąd króliki w nazwie?

Królikarnia łączy w sobie zarówno piękno dawnych zbiorów, jak i ciekawą historię. – Początki Królikarni sięgają czasów króla Augusta II Mocnego, który dla swoich upodobań strzeleckich postanowił w tym miejscu założyć hodowlę królików – stąd nazwa – mówił Marek Gaworski.

Kolejni królowie i arystokracja chętnie tam przyjeżdżali na polowania. Historia samego pałacu sięga II połowy XVIII wieku. Jego fundatorem był Karol Thomatis hrabia de Valery, a powstał według projektu Dominika Merliniego. 

Najmodniejsze miejsce stolicy w XVIII wieku

Królikarnia, była jednym z najmodniejszych miejsc w Warszawie, gromadziła śmietankę towarzyską stolicy.  Willa było niezwykłym miejscem na mapie Warszawy  opowiadał gość Trójki.  Założono piękny park wraz z ogrodem, który był udostępniany mieszkańcom Warszawy. Ponoć w Królikarni gościł nawet Casanova.

W późniejszym czasie Królikarnia stała się miejscem niezwykłych zbiorów. To za sprawą Michała Hieronima Radziwiłła, który w 1816 roku stał się właścicielem pałacu.  To wtedy do pałacu trafiło wiele dzieł sztuki z jego kolekcji  powiedział rozmówca Marty Piaseckiej.  Były tam obrazy znanych mistrzów, zbiory porcelany, numizmatyki i część bogatej biblioteki przewiezionej z Pałacu w Nieborowie.

Losy powojenne

W trakcie II wojny światowej Królikarnia ulegała dwukrotnemu zniszczeniu. Po wojnie powstało tam Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.  Możemy oglądać rzeźby, począwszy od XV wieku do czasów nam współczesnych  mówił Marek Gaworski.  W Królikarni organizowane są wystawy, spektakle, spotkania i konferencje. To także tak jak przed wiekami, miejscem spotkań śmietanki towarzyskiej – podsumował.

Czytaj też:


Królikarnia / Dzielnica Mokotów

Posłuchaj

4:19
Królikarnia - miejsce spotkań i niezwykłych zbiorów (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 26.10.2022
Godzina emisji: 9.35

mo

Polecane