Samuel Pereira: Sikorski zaatakował mnie jako człowieka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Samuel Pereira: Sikorski zaatakował mnie jako człowieka
Samuel PereiraFoto: Twitter/@SamPereira_

– To atak na mnie nie tyle jako dziennikarza, ile jako człowieka – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" Samuel Pereira. Szef portalu tvp.info odniósł się w ten sposób do słów Radosława Sikorskiego, który domagał się jego "wychłostania" i wypędzenia z Polski. 

Radosław Sikorski, eurodeputowany PO, stwierdził na Twitterze, że prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz szef portalu tvp.info Samuel Pereira powinni zostać "wychłostani", a następnie wypędzeni z Polski. Polityk stworzył ankietę, w której zapytał, kto powinien dostać karę banicji: Pereira, Ziobro, Kaczyński czy wszyscy trzej. Zapytany, czy przed wygnaniem z Polski nie powinno dojść do chłosty, napisał: "Zgoda". Dodał też, że dziennikarz powinien udać się do Mozambiku.

Choć wpis zniknął z konta Sikorskiego, jego treść nie pozostała bez echa. Odniósł się do niej Samuel Pereira w "Trójkowym komentarzu dnia". – Gdyby Radosław Sikorski komuś na ulicy powiedział: "wypad do Madagaskaru", to czy byłoby to kulturalne?  pytał rozmówca Bartłomieja Graczaka.

– Postrzegam to bardziej jako samo nastawienie do człowieka. To atak nie tyle na mnie jako dziennikarza, ile atak wobec człowieka - powiedział Pereira.

Biografia Samuela Pereiry

Samuel Pereira (ur. 1988) – dziennikarz i publicysta. Absolwent historii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor bloga "Mediowo" w serwisie Salon24. Były członek, założyciel, działacz i w 2011 r. rzecznik prasowy Stowarzyszenia "Solidarni 2010". W okresie luty–marzec 2011 wraz z Ewą Stankiewicz prowadził audycje w Radiu Wnet. Podjął współpracę ze środowiskiem tygodnika "Gazeta Polska", pisząc do dziennika "Gazeta Polska Codziennie" oraz portalu Niezalezna.pl, dla których działał do 2016. W grudniu 2012 nominowany do nagrody Grand Press w kategorii "dziennikarstwo śledcze" za tekst "Sensacyjne nagrania w sprawie Amber Gold". W czerwcu 2013 dołączył do redakcji kwartalnika "Fronda Lux", prowadzonej przez Mateusza Matyszkowicza. W styczniu 2015 został przyjęty do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP)

10 lutego 2016 rozpoczął pracę jako wydawca w redakcji publicystyki i prowadzący audycję Rozmowa Dnia w Programie 1 Polskiego Radia (zadebiutował w audycji "Z kraju i ze świata"). 11 marca 2016 został zastępcą szefa redakcji publicystyki Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (TAI), Dawida Wildsteina (jednocześnie zakończył pracę jako wydawca w PR1). W grudniu 2016 powołany na p.o. szefa portalu TVP.info. 1 sierpnia 2017 objął funkcję redaktora naczelnego tego serwisu, zastąpił zwolnionego Dominika Zdorta. Równolegle był wydawcą programu "Bez retuszu". W listopadzie 2018 został wydawcą programu "Strefa Starcia". We wrześniu 2019 został współprowadzącym audycji "Twój wybór" w TVP3. Od września 2021 r. został stałym felietonistą tygodnika "Sieci".

Publikacje

Wespół z Marcinem Tulickim ujawnił kulisy afery Polnord, w tym szczegóły analizy Generalnego Inspektora Informacji Finansowej dotyczącej rzekomych przepływów finansowych na trzech kontach Romana Giertycha, a także na rachunkach spółek T.G. i NEW INDUSTRY oraz kancelarii adwokackiej Giertycha. Zebrane przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej dane były jedną z podstaw śledztwa prokuratorskiego w sprawie podejrzenia prania brudnych pieniędzy. Przed publikacją artykułu, Roman Giertych zagroził Pereirze i Rafałowi Pasztelańskiemu, którzy pracowali nad tekstem, za wysłanie pytań w sprawie analizy GIIF pozwem opiewającym na kwotę 50 tys. złotych na osobę. Finalnie, prywatny akt oskarżenia z art. 212 KK został wniesiony w październiku 2020 roku i opiewał na 200 tysięcy złotych. W czerwcu 2022 roku sąd pierwszej instancji umorzył postępowanie.

W październiku 2012 r. w "Gazecie Polskiej" razem z Dorotą Kanią i Dawidem Wildsteinem ujawnił szczegóły śledztwa w sprawie korupcji w Sądzie Najwyższym. Po tych publikacjach ówczesny prokurator generalny Andrzej Seremet przekonywał krakowską prokuraturę do wznowienia sprawy. Jest autorem artykułów o aferze związanej z kontrolą podatkową wobec Sławomira Nowaka i jego żony, Moniki. Był również autorem serii publikacji, w których ujawnił nagrania i treść rozmów polityków i biznesmenów w warszawskich restauracjach. Wśród nich byli między innymi: Radosław Sikorski, Roman Giertych, Waldemar Pawlak, Michał Sołowow, Paweł Graś, Bartosz Arłukowicz, Olgierd Geblewicz, Stanisław Gawłowski, Elżbieta Bieńkowska, Kazimierz Sowa, Marian Janicki, Włodzimierz Karpiński, Jerzy Mazgaj, Rafał Baniak, Krzysztof Kwiatkowski, Jan Kulczyk, Leszek Czarnecki, Władysław Kosiniak-Kamysz, Aleksander Kwaśniewski i Leszek Miller. Jest autorem artykułów o mafii VAT-owskiej i kradzieży podatkowych. Współpracował przy dokumencie Marcina Tulickiego o powstaniu stacji TVN "Holding". W marcu 2021 r. razem z Marcinem Tulickim opublikowali informacje dotyczące procederu "dyrygowania hejtem" strony Sokzburaka przez Romana Giertycha oraz finansowaniu założyciela fanpage'a.

Posłuchaj

9:14
Sikorski chce "wychłostać" polityków PiS i szefa portalu TVP Info. Pereira: to atak wobec człowieka (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Samuel Pereira (szef portalu tvp.info, dziennikarz)
Data emisji: 26.10.2022
Godzina emisji: 18.10

dn/kc/kor

Polecane