Muzyczne emocje o zmroku. The Cure, The Smiths i Vangelis

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Muzyczne emocje o zmroku. The Cure, The Smiths i Vangelis
Zespół The Cure zagrał w Krakowie, Łodzi... i "Konstelacji M."Foto: Pic One / ddp images / Forum

Odpowiednio dawkowane porcje emocji, wzruszeń i wspomnień wypełniły tę edycję "Konstelacji M". O muzyczną oprawę zadbali tacy artyści, jak Vangelis, Jon Anderson, The Cure, The Smiths oraz Exit North.

W tym wydaniu audycji Mateusz Tomaszuk dwukrotnie zaglądał do muzycznego kalendarza. Już na początku uczcił siedemdziesiąte ósme urodziny Jona Andersona. Usłyszeliśmy utwór "So Long Ago, So Clear", nagrany przez wokalistę grupy Yes w duecie z Vangelisem, na potrzeby albumu "Heaven and Hell", który ukazał się w 1975 roku.

Drugą okazją była osiemnasta rocznica śmierci Johna Peela. Ten legendarny prezenter radia BBC był akuszerem karier wielu brytyjskich artystów, a w jego audycjach gościły największe gwiazdy rocka, dając przy okazji unikatowe koncerty. Jednym z takich wykonawców był zespół The Smiths, który we wrześniu 1983 roku wykonał tam m.in. akustyczną wersję utworu "Back to the Old House".

W ostatniej październikowej "Konstelacji M." nie mogło oczywiście zabraknąć wzmianki o koncertach grupy The Cure, która w minionym tygodniu zagrała w Krakowie i Łodzi. Występy te wywołały u gospodarza audycji "mnóstwo emocji, mnóstwo wzruszeń i jeszcze więcej wspomnień".

Główna gwiazda programu nosiła nazwę Exit North. W skład tego londyńskiego projektu muzycznego wchodzi m.in. Steve Jansen znany z formacji Japan. "To taki rodzaj muzyki, który zawsze skrywają jakąś tajemnicę – nawet wtedy, gdy brzmi tak czysto, tak prosto z serca" – taką recenzję twórczości Exit North zacytował Mateusz Tomaszuk. W zaprezentowanych przez niego trzech nastrojowych utworach Brytyjczyków można było usłyszeć dźwięki m.in. trąbki, chóru oraz kwartetu smyczkowego.

Lista utworów:

 1. VANGELIS & JON ANDERSON – "So Long Ago, So Clear"
 2. THE CURE – "One More Time"
 3. ALCEST – "L’eveil Des Muses"
 4. EXIT NORTH – "Let Their Hearts Desire"
 5. EXIT NORTH – "Losing"
 6. EXIT NORTH – "Bested Bones"
 7. THE SMITHS – "Back to the Old House (John Peel Sessions)"
 8. HAVE A NICE LIFE – "A Quick One Before The Eternal Worm Devours Connecticut"

Posłuchaj

50:46
Muzyczne emocje o zmroku (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 25.10.2022
Godzina emisji: 23.08

kc/kor 


Polecane