Pałac w Puławach i Świątynia Sybilli. Pierwsze muzeum w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac w Puławach i Świątynia Sybilli. Pierwsze muzeum w Polsce
Pałac Czartoryskich w PuławachFoto: I.Dudkiewicz

W tym wydaniu audycji "Trójka po królewsku" zawędrowaliśmy do pałacu Czartoryskich w Puławach. O tamtejszych atrakcjach opowiadali Marta Piasecka i jej gość Marek Gaworski, autor książek, znawca zamków i pałaców.

Pierwsze muzeum w Polsce 

Tym razem w naszym cyklu przenieśliśmy się do miejsca, gdzie w 1801 roku powstało pierwsze w Polsce muzeum narodowe. To Świątynia Sybilli, w której gromadzono wspaniały księgozbiór. Kształcono tu młodzież arystokratyczną i ziemiańską, która mogła podziwiać piękny, angielski dwór otaczający pałac w Puławach.  To tutaj znajdowała się wspaniała kolekcja sztuki, należąca do Izabeli Czartoryskiej i jej rodziny, przede wszystkim obrazy Leonarda Da Vinci, Rafaela i Rembrandta  powiedział Marek Gaworski

Niezwykła kolekcja sztuki

Dodał, że Izabela Czartoryska była osobą wyjątkową. – Tchnęła prawdziwe życie w majątek w Puławach. Była żoną Adama Kazimierza, niezwykłą patriotką i kolekcjonerką. Na jej życzenie zbudowano Dom Gotycki oraz Świątynię Sybilli, a były to miejsca przeznaczone do eksponowania dzieł sztuki ze stale powiększającej się kolekcji Czartoryskich. "Damę z gronostajem" w 1788 roku sprezentował matce jej syn Adam Jerzy. Izabela była bardzo zaangażowana w kulturę, ale także politykę, co na Puławy ściągnęło gniew carycy Katarzyny II, pałac został zniszczony – opowiadał gość Trójki.

Czytaj też:

Świątynia Sybilli  wyjątkowa podróż w czasie

W połowie XIX wieku pałac w Puławach został całkowicie przebudowany do obecnego kształtu. – Jest to jedno z najciekawszych muzeów, w samym pałacu możemy podziwiać pamiątki po właścicielach, a największe wrażenie robi wizyta w Świątyni Sybilli. Dzięki specjalnym goglom możemy przenieść się w czasy, gdy wnętrza świątyni zapełniały niezwykłe dzieła sztuki. Należy również zwrócić uwagę na odrestaurowane sale w pałacu – mówił Marek Gaworski.


Posłuchaj

2:32
Pałac w Puławach i Świątynia Sybilli – pierwsze muzeum w Polsce (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

(You Tube  ezwiedzanie.pl)

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 26.10.2022
Godzina emisji: 9.35

mo

Polecane