Rada ds. Bezpieczeństwa Strategicznego. Horała: w ważnych sprawach powinna być zachowana ciągłość państwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rada ds. Bezpieczeństwa Strategicznego. Horała: w ważnych sprawach powinna być zachowana ciągłość państwa
Marcin HorałaFoto: Polskie Radio

– Jeżeli wspomnimy, dlaczego Baltic Pipe, który znacząco podnosi naszą niezależność od Rosji, mamy dopiero teraz, a nie 15 lat temu, to dlatego, że po zmianie rządów analogiczny projekt został skasowany – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy powołującej nowy organ Radę do spraw Bezpieczeństwa Strategicznego, który zakłada, że nowa Rada miałaby zajmować się pięcioma spółkami o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu. Są to: PERN, Orlen, PSE, Gaz-System i Polfa Tarchomin. Zgodnie z założeniami projektu opinia Rady byłaby wiążąca przy powoływaniu członków rad nadzorczych i organów zarządzających tych spółek.

Waga inwestycji strategicznych

Marcin Horała powiedział na antenie Polskiego Radia, że należy wyciągnąć wnioski z przeszłości i zadbać o interes narodowy. – Powinniśmy być mądrzejsi po szkodzie. Jeżeli wspomnimy, dlaczego Baltic Pipe, który znacząco podnosi naszą niezależność od Rosji, mamy dopiero teraz, a nie 15 lat temu, to dlatego, że po zmianie rządów analogiczny projekt został skasowany – przypomniał.

– W strategicznych sprawach powinna być zachowana ciągłość państwa. Powinniśmy się uczyć od np. Niemców. Zmiana rządów nie spowodowała np. zaniechania projektu Nord Stream. Tam odbywa się to jednak dzięki kulturze politycznej. Takiej kultury w Polsce nie ma i takie rozwiązania prawne są co najmniej warte rozważenia – podkreślił.

Wiceminister zapytany o dialog z opozycją przy tym projekcie powiedział, że może być o niego ciężko. – Niestety są atakowane projekty strategiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Być może takie rozwiązania jak Rada ds. Bezpieczeństwa Strategicznego wymusi współdziałanie w tym zakresie – powiedział. – Obecna opozycja w wielu sprawach zajęła stanowisko antypaństwowe. Wprost sprzeczne z interesem narodowym. Czasami ten dialog jest więc trudny – dodał.

Posłuchaj

10:34
Marcin Horała m.in o Radzie ds. Bezpieczeństwa Strategicznego (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: 
Dariusz Wieczorkowski 
Gość:
 Marcin Horała (wiceminister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji:
 25.10.2022
Godzina emisji:
 18.10

dz/pr/kor

Polecane