Smart home, czyli wygoda, oszczędność i bezpieczeństwo w jednym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Smart home, czyli wygoda, oszczędność i bezpieczeństwo w jednym
Dzięki smart home to, co się dzieje w domu, możesz kontrolować za pomocą np. telefonu bądź tabletuFoto: Shutterstock/RossHelen

Integracja domowych systemów, pełna kontrola i możliwość zdalnego nimi sterowania nawet z plaży w Australii – tak wygląda dzisiaj smart home. Najlepiej zaprojektować i zbudować go od podstaw, ale jeśli mamy już dom, można też stworzyć smart home w oparciu o istniejące instalacje. O tym i o wielu innych rzeczach w "Trójkowym punkcie technicznym" mówi Paweł Turski.

  • Smart home pozwala za pomocą np. tabletu bądź telefonu śledzić działanie domowych systemów i sterować nimi w zależności od potrzeb
  • Nowoczesne technologie powodują, że nawet awaria sterowania jednym z systemów nie zakłóca sterowania innymi

Wszystkie funkcje w jednym

– Smart dom to system, w którym integrujemy wszystkie funkcje, które mamy w budynku – oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, fotowoltaika, zarządzanie energią – w jeden system. Dzięki temu możemy wszystko zdalnie kontrolować i sterować z jednego panelu, z jednego urządzenia – tłumaczy Zbigniew Czerwonka z jednej z firm zajmujących się projektowaniem tego typu systemów.– Podstawową warstwą integracji jest połączenie przewodowe. Dodatkowo jest bluetooth, dzięki któremu po zamontowaniu urządzenia mamy z nim połączenie i możemy nim sterować z telefonu. Dodatkową warstwą jest wi-fi, które sprawia, że mamy możliwość włączania i wyłączania światła, podnoszenia i opuszczania rolet czy wpuszczenia kuriera przez furtkę. A robimy to wszystko, leżąc na leżaku na plaży na drugim końcu świata – wskazuje.

Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia

Tak jak ogrzewanie w domu opiera się na centralnym piecu grzewczym, smart home powinien, wydawałoby się, opierać się na centralnej serwerowni. Są jednak inne pomysły. – Promujemy system, w którym generalnie nie ma serca: każde urządzenie to jest element programowalny. Jeżeli popsuje się jakiś element, to wypada on po prostu z systemu, pozostałe elementy działają bez zakłóceń – dodaje.

Systemem można sterować z telefonu bądź ze specjalnego panelu. Czasami stosuje się też włączniki. Co do wyglądu rzeczywiście są "normalne", jednak jako całość są dużo bardziej zaawansowane: – Panele, przyciski multifunkcyjne, system radiowy: tam, gdzie jest ciężko prowadzić przewody bądź są duże powierzchnie szklane, możemy takie przyciski np. naklejać na szybach. Jeśli chodzi o to, co chcemy zrobić, czym sterować, jak i gdzie, to ogranicza nas jedynie wyobraźnia – zapewnia Zbigniew Czerwonka.

Przeczytaj także


Posłuchaj

10:08
Smart home - jak to działa? (Trójkowy punkt techniczny)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 24.10.2022
Godzina emisji: 11.22

pr/kor

Polecane