Rower na miejskich ulicach. Dariusz Urbanowicz radzi, jak jeździć bezpiecznie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rower na miejskich ulicach. Dariusz Urbanowicz radzi, jak jeździć bezpiecznie
Dariusz Urbanowicz to zapalony cyklista i dziennikarz Programu Trzeciego. W te wakacje przejechał rowerem Polskę, w ramach akcji "Trójkowy rajd rowerowy". Foto: Polskie Radio

Co zrobić, gdy chcemy zacząć przygodę z rowerem w ruchu miejskim? Ważne jest, abyśmy znali znaki drogowe oraz wiedzieli, kto i w jakich sytuacjach ma pierwszeństwo. W porannej audycji mówił o tym Dariusz Urbanowicz, sportowy dziennikarz Trójki i wielki fan jazdy na rowerze.

"Dla mnie rower jest formą kultury, łączy się z pewnym trybem życia"

W audycji "Pora na Trójkę" zastanawialiśmy się nad różnymi aspektami używania roweru na miejskich ulicach. Czy jazda na rowerze jest najlepszym sposobem na walkę z otyłością? – Najkrócej rzecz ujmując: trzeba spalać trochę więcej energii, niż się jej przyswaja. Możemy spacerować, truchtać, a rower oszczędza czas, nie stoimy w korkach. Pierwszy rower dostałem od rodziców, gdy skończyłem podstawówkę. Trenowałem pięciobój, miałem trzy, cztery treningi dziennie, a oprócz tego na rowerze przejeżdżałem 5060 kilometrów. Dla mnie rower jest formą kultury, łączy się z pewnym trybem życia. Jednocześnie nieustannie apeluję do rowerzystów o rozwagę i zdrowy rozsądek  mówił Dariusz Urbanowicz.

Czytaj też:

Dbajmy o bezpieczeństwo

Dodał, że obecnie mnóstwo czasu spędzamy, siedząc w samochodzie. – Na rowerze też się siedzi, ale to jednak forma fizycznego wysiłku, nawet podczas niepogody, i na to trzeba się przygotować. Roweru trzeba pilnować, pamiętać, żeby go przypiąć, stawiać go w różnych miejscach. Istotny jest również taki strój, dzięki któremu będziemy widoczni na drodze. Samochód daje kierowcy dużo większe poczucie bezpieczeństwa  podkreślił gość audycji "Pora na Trójkę".


Posłuchaj

4:16
Rower na miejskich ulicach. Dariusz Urbanowicz radzi Jak jeździć bezpiecznie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Dariusz Urbanowicz (dziennikarz Trójki)
Data emisji: 24.10.2022
Godzina emisji: 8.16

mo/kor

Polecane