Wawel – kawał historii Polski na krakowskim wzgórzu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wawel – kawał historii Polski na krakowskim wzgórzu
Trudniejsze czasy dla Wawelu nastały wraz z przeniesieniem stolicy z Krakowa do Warszawy przez króla Zygmunta III Wazę w 1609 rokuFoto: Shutterstock/Sergey Dzyuba

Smocza Jama, dzwon Zygmunt i wielki zamek górujący nad Krakowem – Wawel to jeden z najbardziej znanych zabytków w naszym kraju, pamiętający czasy wielu polskich królów.

Udokumentowana historia zamkowego wzgórza w Krakowie sięga X wieku, kiedy to osiedlili się tam pierwsi Piastowie. Na początku XIV wieku Władysław Łokietek gruntownie przebudował zamek w stylu gotyckim, rozbudowując m.in. słynną romańską katedrę. To właśnie na Wawelu Łokietek oficjalnie uzyskał insygnia władzy królewskiej – była to pierwsza w dziejach koronacja polskiego króla, która odbyła się w tym miejscu.  

Czasy świetności

Kolejne rozbudowy zamku nastąpiły w czasach Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły, a za złoty okres w historii Wawelu uważa się wiek XVI, gdy pieczę nad nim sprawowali Zygmunt I Stary i Zygmunt II August. Zamek zyskał nowy blask dzięki znanym włoskim architektom i rzeźbiarzom, takim jak Franciszek z Florencji czy Bartłomiej Berecci. W tamtym okresie wzniesiono słynną rodową kaplicę, a na wieży zawisł dzwon zwany Zygmuntem. Zamek wawelski stał się także miejscem przechowywania cennych dzieł sztuki: brukselskich arrasów, europejskich mebli, obrazów i tkanin.  Do dziś w jego salach można podziwiać wystawy – zarówno stałe, jak i czasowe.

Chude lata

Trudniejsze czasy dla Wawelu nastały wraz z przeniesieniem stolicy z Krakowa do Warszawy przez króla Zygmunta III Wazę w 1609 roku. Potem przyszły rozbiory i okupacja wzgórza przez wojska austriackie. Część budynków została zburzona, a inne zamieniono w wojskowe pomieszczenia. Po odzyskaniu i renowacji zamku nadeszła kolejna okupacja – tym razem niemiecka, związana z II wojną światową. Wówczas Wawel stał się siedzibą gubernatora Hansa Franka. Na szczęście wcześniej udało się z niego wywieźć do Kanady część najcenniejszych eksponatów, które po wojnie wróciły na zamek. Niektóre dzieła sztuki zostały jednak zrabowane i wywiezione do Niemiec.

Korzenie w epoce kamienia łupanego

Wawel uważany jest za jeden z symboli państwa polskiego, choć historia tego miejsca sięga o wiele dalej. – Na podstawie badań archeologicznych potwierdzono, że najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą aż z epoki kamienia łupanego – mówił w Trójce Marek Gaworski, znawca polskich zamków i pałaców.


Posłuchaj

3:19
Wawel – historia Polski na krakowskim wzgórzu (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Marek Gaworski (znawca polskich zamków i pałaców)
Data emisji: 24.10.2022
Godzina emisji: 9.35

kc/kor

Polecane