"Suita polska" Mateusza Smoczyńskiego w łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Suita polska" Mateusza Smoczyńskiego w łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej
Mateusz SmoczyńskiFoto: Zosia Zija & Jacek Pióro/materiały prom.

Gościem audycji "Leniwe przedpołudnie" był Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. W rozmowie z Anną Popek opowiedział o niecodziennej kompozycji, która swoją premierę będzie miała już niebawem.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży to miejsce, w którym będzie można usłyszeć niecodzienną kompozycję. – "Suita polska" to utwór złożony z czterech części. Został napisany na flet, skrzypce i orkiestrę skrzypcową – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej.

– Suita powstała w ramach programu Zamówienia kompozytorskie. Oznacza to, że grant na wykonanie utworu przyznał Narodowy Instytut Muzyki i Tańca – uściślił.  To już dziewiąta kompozycja, która powstała dla nas w ramach tego programu. Wszystkie dotychczasowe zostały nagrane. Ta najnowsza również zostanie zarejestrowana. Poprzednie płyty zostały wyróżnione Fryderykiem, nominacją lub nominacją do International Classical Music Awards. Część wykonań została zauważona w obydwu plebiscytach – usłyszeliśmy w audycji "Leniwe przedpołudnie". 

"Suita polska" 

– Suita jest bardzo interesującą kompozycją. Już teraz możemy powiedzieć, że łączy w sobie trzy elementy. Pierwszym z nich jest muzyka klasyczna. To zrozumiałe ze względu na obsadę wykonawczą. Drugim jest jazz. Dobór gatunku wynika z faktu, że Mateusz Smoczyński jest skrzypkiem, który opiera swoje zainteresowania właśnie na muzyce jazzowej. Z kolei trzecim elementem jest muzyka ludowa. Nie chcę uprzedzać faktów. Dodam tylko, że utwór zostanie opublikowany i udostępniony zainteresowanym. Co więcej, wszystkich miłośników zapraszam do naszej filharmonii. Dysponujemy jeszcze biletami – podsumował Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Posłuchaj

48:51
Leniwe przedpołudnie 23 października (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Prawykonanie "Suity polskiej" zostało zaplanowane na czwartek 27 listopada. 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 23.10.2022
Godzina emisji: 11.08

zch/kor

Polecane