Jak pozostać widocznym po zmroku? – "Nośmy odblaski!"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak pozostać widocznym po zmroku? – "Nośmy odblaski!"
Coraz częściej odblaskowe elementy noszą nie tylko przechodnie, ale także zwierzaki Foto: Shutterstock/lhorintson

Szaruga, wczesny zmrok i mgliste jesienne dni. Jak mieć pewność, że jesteśmy dobrze widoczni na drodze? W jaki sposób zadbać o zdrowie swoje i najbliższych? "Nośmy odblaski!" – apeluje ekspert i wyjaśnia, do czego zależy nasze bezpieczeństwo. 

– Przepisy wprowadzone kilka lat mówią, że pieszy, który porusza się po drodze nieoświetlonej poza obszarem zabudowanym, ma mieć na sobie elementy odblaskowe. Osobiście uważam jednak, że zdrowy rozsądek jest ważniejszy. Nośmy na sobie odblaski niezlanie od obszaru, po którym się poruszamy. To znacząco wpływa nasze bezpieczeństwo  apelował w audycji "Po drodze z Trójką" Tomasz Kulig, instruktor doskonalenia nauki jazdy.

Odblaski

– Wiele osób stosuje opaski zawijające się i nakłada je na przykład na rękaw. Nabycie takiej opaski to dosłownie groszowa sprawa. Często można dostać ją także podczas wydarzeń promujących bezpieczeństwo na drodze. Noszenie jej może uratować nam życie – zaznaczał gość radiowej Trójki. – Przepisy nie regulują, jakiej wielkości powinien być odblask, jakiego kształtu i gdzie powinien się znajdować. Wyjdźmy jednak poza wymogi prawa i stosujemy je niezależnie od drogi, po jakiej się poruszamy. Bądźmy zauważalni dla kierowców. Warto mieć pewność, że prowadzący pojazd z daleka dostrzegą elementy odblaskowe – zaznaczał w rozmowie.

– Bardzo cieszy mnie, że od jakiegoś czasu widuję pieski ze świecącymi obrożami. Warto pomyśleć także o ich bezpieczeństwie. Można zainwestować w element odblaskowy i przywiązać go do obroży. Takie działanie dobrze świadczy o właścicielu czworonoga – podsumował.

Posłuchaj

6:16
Jak pozostać widocznym po zmroku? (Po drodze z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Polska Policja - Spot "Odblaski to życie" / Polska Policja

Ponadto w audycji:

  • Raporty z dróg;
  • Zmiany dotyczące pieszych w przepisach drogowych. Co dzisiaj wolno pieszym na drodze, ścieżce rowerowej czy chodniku?
  • Metody zabezpieczenia podwozia przed zimą;
  • Najlepsze sposoby zabezpieczania auta przed kunami i innymi gryzoniami;
  • "Wolność podróżowania" - ostatni dzień największej w Polsce caravaningowej imprezy targowej – "Caravans Salon Poland" na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

***

Tytuł audycji: Po drodze z Trójką
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 23.10.2022
Godzina emisji: 15.27

zch/kor

Polecane