Jąkanie i zaburzenia płynności mowy. Jak sobie z nimi radzić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jąkanie i zaburzenia płynności mowy. Jak sobie z nimi radzić?
Kłopoty z jąkaniem i płynnością mowy dotyczą wielu z nas. W jakich momentach się uwidaczniają? Czy można nad nimi pracować? Foto: Shutterstock

Specjaliści szacują, że kłopot z jąkaniem się dotyka około 40 milionów ludzi na świecie. Tylko w Polsce z tą przypadłością boryka się blisko pół miliona osób w różnym wieku. Dysfunkcja sprawia, że często rezygnują one z marzeń, sparaliżowane strachem przed odezwaniem się. W Światowym Dniu Osób Jąkających Się sprawdziliśmy, w jaki sposób można radzić sobie z tą przypadłością. 

Przerywanie toku mowy, powtarzanie wyrazów czy zatrzymywanie się przed pojedynczymi słowami. Jąkanie może pojawić się niezależnie od wieku. Kłopoty z płynnością mowy powodowane są zazwyczaj przez stres lub niespodziewane wydarzenia.

Płynne mówienie

 Za mowę odpowiadają konkretne narządy w naszym ciele. Warto uspokoić się i połączyć różne motoryki. Rozpoczynając frazę, którą mamy w głowie, dłonie mamy oddzielnie, daleko od siebie. Gdy ją kończymy i stawiamy kropkę, dłonie zamykamy – usłyszeliśmy w Trójce. – Nie ma jednego skutecznego sposobu, by przestać się jąkać – zaznaczyli prowadzący Trójkowe "Bed and breakfast".  

Skąd bierze się jąkanie? 

Nauka wciąż do końca nie potrafi wyjaśnić, skąd bierze się kłopot jąkania. Wiadomo jedynie, że dużą rolę odgrywa w nim psychika. – Są dwa typy jąkania. Pierwszy typ to jąkanie krtaniowe, które stwarza wielki problem dla ludzi. Polega na zaciśnięciu krtani, gdy człowiek zaczyna mówić, co kończy się brakiem fonii. Jest ono zupełnie inne od jąkania klasycznego, czyli klonicznego, gdzie potarza się sylaby lub głoski – wyjaśniała Bernadeta Dziekan-Standowicz, neurologopeda zajmująca się leczeniem jąkania.

– Najskuteczniejsze metody sprowadzają się do pracy nad oddechem. To jak fundament, na którym buduje się dom, zwany piękną mową. Terapia składa się z wielu elementów. To po pierwsze praca nad ciałem i jego rozluźnieniem. Wszyscy moi pacjenci są bardzo pospinani. Następnie czeka nas praca nad głosem. Gdy dobrze wydychamy powietrze, możemy zacząć pracować nad płynną mową – mówiła ekspert. 

Posłuchaj

4:54
Jąkanie i zaburzenia płynności mowy. Jak sobie z nimi radzić? (Bed and breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak dowodzą eksperci, jąkanie może mieć podłoże genetyczne. Logopedzi zazwyczaj diagnozują przypadłość u dzieci, około dziesiątego roku życia. Niektórzy podkreślają jednak, że pierwsze objawy zaburzeń płynności mowy słyszalne są już w przedszkolu. 

Jąkanie | Leczenie jąkania. dr Karina Szafrańska - neurologopeda / Portal Zdrowia Dziecka

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 22.10.2022
Godziny emisji: 6.29

zch/kor

Polecane