Zaprzysiężenie włoskiego rządu i urząd Giorgii Meloni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zaprzysiężenie włoskiego rządu i urząd Giorgii Meloni
Giorgia Meloni i Ignazio La Russa Foto: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

We Włoszech w pałacu prezydenckim na Kwirynale zaprzysiężony został nowy włoski rząd. Przypomnijmy, że po jedenastu latach wybory wygrała centroprawicowa koalicja, zapewniając sobie bezpieczną większość w obu izbach parlamentu. Jakie będą rządy Giorgii Meloni? 

Pierwszą przysięgę przed prezydentem Sergio Mattarellą złożyła premier Giorgia Meloni. "Przysięgam wierność Republice, przestrzeganie praw i konstytucji. Będę sprawować mój mandat i obowiązki wyłącznie w interesie narodu" –  mówiła. Giorgia Meloni po wyborach zapowiadała ścisłą współpracę z polskim rządem, również w Unii Europejskiej.

– Mam nadzieję, że Giorgia Meloni będzie dobrym premierem. Starała się w prawie miesięcznych negocjacjach o utworzenie rządu umiarkowanego, który będzie reprezentować szerokie opcje w ramach centroprawicy. Zaznaczała też, że chce stworzyć rząd odpowiedzialności i dumy narodowej, co również dziś, w dniu zaprzysiężenia bardzo mocno podkreślała –  przytaczała w audycji "Świat do trzeciej" Małgorzata Lorencka, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. 

Nowy włoski rząd

Po raz pierwszy we Włoszech na czele rządu stanęła kobieta. Dodajmy, że wśród 24 ministrów znalazło się sześć kobiet. Wicepremierem i szefem dyplomacji został były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Drugim wicepremierem i ministrem infrastruktury jest szef Ligi Matteo Salvini. Ministrem ekonomii i finansów został Giancarlo Giorgetti, członek poprzedniego rządu Mario Draghiego.

Posłuchaj

1:37:41
Świat do trzeciej 22 października 2022 roku (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

  • Urszula Pytkowska-Jakimczyk z Zakładu Iranistyki Uniwersytetu Warszawskiego o irańskich dronach w rosyjskiej armii i sytuacji w Iranie;
  • Tomasz Rydelek - Czy Arabia Saudyjska może przestać być partnerem dla USA?; 
  • Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo", Instytut Staszica). Reparacje od Niemiec. Jaki jest ich bieżący stan?;
  • Marcin Nowak, korespondent z Ukrainy, o aktualnej sytuacji za naszą wschodnią granicą. 

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 22.10.2022
Godziny emisji: 13.08, 14.08

IAR/zch/kor

Polecane