Fogiel: nie ma żadnych przesłanek do tego, by fundusze unijne zostały zablokowane

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Gośćmi Beaty Michniewicz w "Śniadaniu w Trójce" byli: Piotr Ćwik (Kancelaria Prezydenta), Radosław Fogiel (PiS), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska) oraz Adrian Zandberg (Lewica, Razem). Politycy dyskutowali m.in. o kwestii wniosku PO o powołanie komisji śledczej ws. afery podsłuchowej i doniesieniach, jakoby UE miała zablokować fundusze dla Polski.

Niedawno w mediach pojawiły się doniesienia, że Polska miałaby nie otrzymać od Unii Europejskiej ani środków z Krajowego Funduszu Odbudowy, ani tych z funduszu spójności. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że należne pieniądze nie są zagrożone. W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik PiS Radosław Fogiel na antenie Programu 3 Polskiego Radia. – Działamy w oparciu o obowiązujące przepisy, procedury i nie możemy się poddawać histerii, którą ktoś w tym wypadku próbował medialnie rozniecić. (...) Nie ma żadnych przesłanek do tego, żeby fundusze unijne zostały w jakikolwiek sposób zablokowane  podkreślił.

Jak dodał, kwoty z funduszu spójności i rolnictwa mogą być wstrzymane, gdy jasno udowodni się "zagrożenie dla interesów budżetowych Unii".  Musiałoby dochodzić do defraudacji, kradzieży tych środków. Tymczasem Polska jest w szpicy państw, które we właściwy sposób wykorzystują unijne fundusze. Uspokajam raz jeszcze: tu nie ma żadnego zagrożenia  wskazał. Przyznał, że "sprawą odrębną" jest kwestia KPO.  Tam jest spór czysto polityczny  ocenił.

 To, żeby środki europejskie trafiły do Polski, jest racją stanu. Po prostu. Dlatego, gdy pojawiają się niepokojące głosy, a pojawiały się, m.in. na briefingach przedstawicieli Komisji Europejskiej (...). To trzeba, po pierwsze, wyjaśnić, a po drugie, zadbać o takie procedury, żeby nie było podstaw do tego, żeby te środki dla polskich regionów nie trafiły, bo to są pieniądze, których potrzebujemy na poziomie naszych lokalnych wspólnot  oświadczył Adrian Zandberg (Partia Razem). 

Wskazał też na "niekorzystną gospodarkę gospodarczą wokół Polski".  Jeśli spojrzymy na to, ile musimy w tym momencie płacić za rolowanie długu, na to, jaki jest kurs waluty, to nie trzeba mieć doktoratu z ekonomii, żeby wiedzieć, że napływ walut do Polski jest rzeczą kluczową dla stabilności gospodarki  dodał.

Brak oficjalnych informacji ws. blokady środków dla Polski

Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska) zapewnił, że środki europejskie nie będą zagrożone, jeśli jego środowisko polityczne wygra wybory parlamentarne. Podkreślił, że z warunków dotyczących otrzymania KPO wynikały zobowiązania, które podpisał rząd Zjednoczonej Prawicy. Potem dodał, że okazało się, że na wypełnianie tych warunków nie ma zgody w obozie rządzącym.

 I na razie nie mamy pieniędzy z KPO, i istnieje zagrożenie, nie wiem na ile realne, że (...) Polacy stracą gigantyczne pieniądze  stwierdził. W jego opinii, "Polacy mają naprawdę duże problemy finansowe, w które wpędził je rząd PiS". – Rząd prowadzi wojnę z Unią Europejską, a jedno jest oczywiste: im dalej od Europy, tym bliżej do Moskwy  mówił.

Z kolei Piotr Ćwik zaznaczył, że w sprawie rzekomej utraty środków nie ma żadnych oficjalnych informacji.  Budujemy pewną sytuację hipotetyczną na podstawie wypowiedzi pracowników Komisji Europejskiej, którzy w trakcie konferencji hipotetycznie rozważali taką właśnie kwestię  wskazał. Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP także zaznaczył, że Polska jest w unijnej czołówce, jeśli chodzi o wydawanie unijnych środków i jego transparentność, co potwierdzają też brukselscy urzędnicy.  Gdyby doszło do zatrzymania tych środków, to jest to niewątpliwie złamanie, naruszenie prawa traktatowego – stwierdził.  Nie ma dziś takich rozmów i sytuacji  podkreślił.

Jak dodał, "jeśli chodzi o działania prezydenta w tym temacie, to kilkanaście dni temu doszło do zmiany na stanowisku ministra ds. UE" Nowym ministrem został pan Szymon Szynkowski vel Sęk. Podczas powołania go pan prezydent wyraźnie wyakcentował i powiedział, czego oczekuje od nowego ministra. Jedną z zasadniczych kwestii jest niewątpliwe ta, która jest związana z tym, by mechanizmy unijne doprowadziły do skutecznego przekazania środków, które wpłyną do Polski  zaznaczył.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

51:13
Piotr Ćwik, Radosław Fogiel, Marcin Kierwiński i Adrian Zandberg o doniesieniach nt. blokady środków unijnych dla Polski ("Śniadanie w Trójce"/Program 3 Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce

Prowadziła: Beata Michniewicz

Goście: Piotr Ćwik (Kancelaria Prezydenta), Radosław Fogiel (PiS), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Adrian Zandberg (Lewica, Razem)

Data emisji: 22.10.2022 r.

Godzina emisji: 9.06

ng/ms/kor

Polecane