Będzie kaucja za butelki szklane i plastikowe. A co z opakowaniami kartonowymi do płynnej żywności?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Będzie kaucja za butelki szklane i plastikowe. A co z opakowaniami kartonowymi do płynnej żywności?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/LightField Studios

Już wiadomo, że opakowania szklane i plastikowe mają zostać objęte systemem kaucyjnym: prace legislacyjne w tej sprawie są podobno już na ostatniej prostej. Tymczasem odezwali się producenci opakowań kartonowych do płynnej żywności, czyli np. soków czy mleka, którzy chcą, aby ich wyrób objąć takim systemem. Z tym jednak może być już problem…

  • Już wkrótce opakowania szklane i plastikowe mają zostać objęte systemem kaucyjnym: kupując np. sok w takim opakowaniu, zapłacimy więcej, ale później, zwracając opakowanie, odzyskamy część pieniędzy
  • Powszechnie uważa się, że opakowania kartonowe do płynnej żywności są bardzo trudne do recyklingu

Za późno – konsultacje skończone

– 58 procent Polaków uważa, że system kaucyjny powinien być szeroki, z uwzględnieniem kartonów do płynnej żywności – mówi Łukasz Sosnowski z Fundacji ProKarton. Również branża producentów tych opakowań uważa, że pominięcie kartonów w systemie kaucyjnym to swoista dyskryminacja.

Z kolei Ministerstwo Klimatu tłumaczy, że konsultacje nad założeniami przepisów już się zakończyły. – To był chyba jeden z najszerzej konsultowanych projektów w ostatnich latach. Obciążenia dla sklepów, koszty, jakie będą generować, powodują, że jest to projekt kompromisowy. Ciężko, żebyśmy zgodzili się na wszystkie postulaty wszystkich, bo one się wzajemnie wykluczają – mówił na początku października minister Jacek Ozdoba podczas posiedzenia komisji sejmowej.

Sceptycyzm kontra hydropulper

Również organizacje promujące ideę „zero waste” są sceptyczne i uważają, że obecnie kartony po sokach czy mleku trudno przetworzyć. – Kartony do płynnej żywności są opakowaniem w pełni recyklingowalnym – odpowiada Łukasz Sosnowski. – Wrzucamy je do dużego, wirującego pojemnika – hydropulpera – w którym ruch wody sprawia, że wszystkie materiały, z których kartony po mleku czy sokach są zbudowane – papier, polietylen, aluminium – są oddzielane. I po tym procesie poszczególne elementy mogą być przekazane do dalszego zagospodarowania w procesie recyklingu – tłumaczy cały proces.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:17
Czy opakowania kartonowe na płynną żywność też objąć systemem kaucyjnym? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 21.10.2022
Godzina emisji: 16.10

pr/kor

Polecane