Czy przed wyborami parlamentarnymi zostaną wprowadzone zmiany legislacyjne?
Obie strony polskiej sceny politycznej oskarżają się wzajemnie o zamiar fałszowania nadchodzących wyborów. PiS proponuje utworzenie liczącego 70 tysięcy ludzi Korpusu Ochrony Wyborów, podobne plany ma Platforma Obywatelska.
Rząd chce zmienić sposób liczenia głosów podczas wyborów, aby cały proces był bardziej przejrzysty
Foto: Dziurek/ Shutterstock
Równocześnie ruszają zmiany legislacyjne: ma być większa liczba komisji i nowe metody liczenia głosów. Co na to przedstawiciele stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów, dzięki któremu poprzednie wybory były bardziej transparentne? Organizacja, która działa w całej Polsce, także ma konkretne propozycje dotyczące organizacji przypadających za rok wyborów parlamentarnych.
– Od siedmiu lat staramy się zmienić prawo tak, aby zlikwidować dziury, które pomagają fałszerzom wyborczym. 29 września rozesłałem do naszych wolontariuszy maila, że zostało nam 2-4 tygodnie, ponieważ w prawie wyborczym jest przepis o karencji: nie można zmieniać prawa wyborczego, a my do tego zmierzamy, jeżeli czas do wyborów jest krótszy niż 12 miesięcy – tłumaczy Andrzej Zdun prezes zarządu Mazowieckiego Stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów. – Trzeba jednak dodać, że chodzi w nim o duże zmiany, jak np. nasz postulat, do którego na szczęście ostatnio powrócono, zainstalowania kamer. Natomiast nie są wielkimi zmianami kwestie dotyczące Państwowej Komisji Wyborczej, które będą określały, w jaki sposób będą liczone głosy. A tutaj można wprowadzić zamęt przez niewłaściwe uchwały PKW, jak to często dotychczas było, które są dwuznaczne i pozwalają na różne interpretacje – dodaje Marcin Dybowski, prezes zarządu Krajowego Stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów.
– Trochę nas podniosło na duchu, że niektórzy politycy się obudzili: 2 października usłyszeliśmy deklarację Jarosława Kaczyńskiego, że będzie walczył, aby wybory były uczciwe, żeby były kamery online i liczenie wspólne. Jesteśmy jednak zaskoczeni, że dopiero po siedmiu latach prezes partii rządzącej to mówi: prawdopodobnie ktoś mu doniósł, i bardzo dobrze, że mamy takie postulaty – mówi Andrzej Zdun. – Pytanie, czy to jest tylko taka wypowiedź do mikrofonu na spotkaniu wyborczym, czy zostanie to zrealizowane – zastanawia się.
– A powinno to być zrealizowane jak najszybciej – w ciągu najpóźniej półtora miesiąca – bo miną terminy karencyjne i nic nie poprawimy. A to nie jest tylko kwestia kamer i wspólnego liczenia: w kodeksie trzeba zmienić także dużo innych rzeczy – wskazuje.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: Andrzej Zdun (prezes Zarządu Mazowieckiego Stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów), Marcin Dybowski (prezes zarządu Krajowego Stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów)
Data emisji: 20.10.2022
Godzina emisji: 21.10
pr/kor