Czy przed wyborami parlamentarnymi zostaną wprowadzone zmiany legislacyjne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy przed wyborami parlamentarnymi zostaną wprowadzone zmiany legislacyjne?
Rząd chce zmienić sposób liczenia głosów podczas wyborów, aby cały proces był bardziej przejrzystyFoto: Dziurek/ Shutterstock

Obie strony polskiej sceny politycznej oskarżają się wzajemnie o zamiar fałszowania nadchodzących wyborów. PiS proponuje utworzenie liczącego 70 tysięcy ludzi Korpusu Ochrony Wyborów, podobne plany ma Platforma Obywatelska. 

Równocześnie ruszają zmiany legislacyjne: ma być większa liczba komisji i nowe metody liczenia głosów. Co na to przedstawiciele stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów, dzięki któremu poprzednie wybory były bardziej transparentne? Organizacja, która działa w całej Polsce, także ma konkretne propozycje dotyczące organizacji przypadających za rok wyborów parlamentarnych. 

– Od siedmiu lat staramy się zmienić prawo tak, aby zlikwidować dziury, które pomagają fałszerzom wyborczym. 29 września rozesłałem do naszych wolontariuszy maila, że zostało nam 2-4 tygodnie, ponieważ w prawie wyborczym jest przepis o karencji: nie można zmieniać prawa wyborczego, a my do tego zmierzamy, jeżeli czas do wyborów jest krótszy niż 12 miesięcy – tłumaczy Andrzej Zdun prezes zarządu Mazowieckiego Stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów. – Trzeba jednak dodać, że chodzi w nim o duże zmiany, jak np. nasz postulat, do którego na szczęście ostatnio powrócono, zainstalowania kamer. Natomiast nie są wielkimi zmianami kwestie dotyczące Państwowej Komisji Wyborczej, które będą określały, w jaki sposób będą liczone głosy. A tutaj można wprowadzić zamęt przez niewłaściwe uchwały PKW, jak to często dotychczas było, które są dwuznaczne i pozwalają na różne interpretacje – dodaje Marcin Dybowski, prezes zarządu Krajowego Stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów.

– Trochę nas podniosło na duchu, że niektórzy politycy się obudzili: 2 października usłyszeliśmy deklarację Jarosława Kaczyńskiego, że będzie walczył, aby wybory były uczciwe, żeby były kamery online i liczenie wspólne. Jesteśmy jednak zaskoczeni, że dopiero po siedmiu latach prezes partii rządzącej to mówi: prawdopodobnie ktoś mu doniósł, i bardzo dobrze, że mamy takie postulaty – mówi Andrzej Zdun. – Pytanie, czy to jest tylko taka wypowiedź do mikrofonu na spotkaniu wyborczym, czy zostanie to zrealizowane – zastanawia się.

– A powinno to być zrealizowane jak najszybciej – w ciągu najpóźniej półtora miesiąca – bo miną terminy karencyjne i nic nie poprawimy. A to nie jest tylko kwestia kamer i wspólnego liczenia: w kodeksie trzeba zmienić także dużo innych rzeczy – wskazuje.


Posłuchaj

48:14
Czy i jakie będą zmiany legislacyjne przed wyborami parlamentarnymi? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: Andrzej Zdun (prezes Zarządu Mazowieckiego Stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów), Marcin Dybowski (prezes zarządu Krajowego Stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów)
Data emisji: 20.10.2022
Godzina emisji: 21.10

pr/kor

Polecane