Warzywa i owoce – trzeba je odkryć na nowo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Warzywa i owoce – trzeba je odkryć na nowo
Warzywa i owoce. Dlaczego są tak ważne w diecie?Foto: Shutterstock/Yuganov Konstantin

Światowy Dzień Warzyw i Owoców obchodzimy corocznie w trzeci piątek października, a jest to inicjatywa międzynarodowa. Czy Polacy jedzą dostatecznie dużo warzyw i owoców? Na to pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć razem z gościem Trójki, którym była Magdalena Kartasińska–Kwaśnik, dietetyk kliniczny.

Bardzo ważne warzywa i owoce

Światowy Dzień Warzyw i Owoców to inicjatywa, która ma na celu podniesienie społecznej świadomości ich znaczenia dla naszego zdrowia. – Warzyw w ciągu dnia powinniśmy jeść więcej niż owoców, w proporcji trzy do jednego. Ich obecność jest kluczowa dla zbilansowania naszej diety, zawierają dużo niezbędnych mikroelementów. Jednak warzywa i owoce nie mają wszystkich makroskładników, które są potrzebne ludzkiemu organizmowi. Oprócz nich powinniśmy spożywać zboża, białka i tłuszcze  wyjaśniła Magdalena Kartasińska–Kwaśnik.

Nie obawiajmy się owoców z różnych części świata

Mówiła również o owocach egzotycznych.  Wśród nich są takie, które są źródłami betakarotenu, witaminy C, potasu, a ich transport z odległych krajów nie trwa bardzo długo. Pamiętajmy o sezonowych polskich owocach i warzywach, ale nie obawiajmy się włączać do swojej diety tych mniej znanych, szczególnie jeśli dzięki nim zwiększamy ogólne ich spożycie w ciągu dnia  podkreśliła.

Czytaj też:

Należy odkryć warzywa na nowo

Magdalena Kartasińska–Kwaśnik powiedziała, że na spożywanie warzyw trzeba mieć pomysł. – Wiele osób traktuje je w prosty sposób - jako dodatki do kanapek. Na każde warzywo statystyczny Polak ma jeden pomysł. Kiedy będziemy je ze sobą łączyć, mieszać ich struktury, poddawać termicznym obróbkom, dodawać różne przyprawy, możemy odkryć warzywa na nowo. Dzięki temu można włączać je do swojej diety w coraz większym stopniu – zapewniła.

Posłuchaj

6:51
Światowy Dzień Warzyw i Owoców – trzeba je odkryć na nowo (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Magdalena Kartasińska-Kwaśnik (dietetyk kliniczny)
Data emisji: 21.10.2022
Godzina emisji: 10.38

mo/kor

Polecane