Semeniuk: stworzyliśmy dla przedsiębiorców pakiet, który złagodzi skutki wojny ekonomicznej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Rosną koszty energii, więc zamroziliśmy ceny na poziomie 785 zł za MWh dla sektora małych i średnich firm. To pakiet, który stworzyliśmy dla przedsiębiorców, by złagodzić efekty trwającej wojny ekonomicznej - mówiła na antenie Programu 3 Polskiego Radia Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii.

Sejm przyjął ustawę ustalająca maksymalne ceny energii dla poszczególnych grup odbiorców w kolejnym roku. Maksymalna cena energii elektrycznej dla małych i średnich firm, samorządów oraz tak zwanych podmiotów wrażliwych wyniesie 785 zł za megawatogodzinę. Dotyczy ona limitu zużycia stanowiącego 80 procent średniego zapotrzebowania podmiotu w pięciu ostatnich latach.

Wiceminister rozwoju i technologii: stworzyliśmy pakiet, który złagodzi skutki wojny ekonomicznej

Olga Semeniuk podkreśliła, że "ten projekt nie powstał w Brukseli, tylko w polskim rządzie". – Przypomnę, że MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa – red.) to 97 proc. gospodarki – stwierdziła. – Jest to więc pakiet, który stworzyliśmy dla przedsiębiorców, aby złagodzić efekty trwającej wojny ekonomicznej – oświadczyła.

Posłuchaj

12:21
Olga Semeniuk o zamrożeniu cen energii dla małych i średnich przedsiębiorstw (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Wiceminister mówiła też, że obecnie wzrósł potencjał zakładania nowych firm. Zaznaczyła, że od stycznia do września 2022 r. zamknęło się 100 tys. przedsiębiorstw, ale "nieporównywalnie więcej w czasie kryzysu gospodarczego postanowiło się otworzyć". – To oznacza, że przedsiębiorcy widzą – i mają wizję tego – w jakich obszarach może ich biznes funkcjonować – zauważyła.

– Zdecydowana większość firm przeniosła się do e–commerce, zwracamy na to uwagę, rozbudowujemy platformę biznes.gov.pl – mówiła wiceszefowa MRiT. Poinformowała też, że obecnie w Polsce aktywnych jest 2 mln 600 tys. firm.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Olga Semeniuk (wiceminister rozwoju i technologii)
Data emisji: 21.10.2022
Godzina emisji: 8.45

ms/IAR/Trójka/kor

Polecane