Międzynarodowy Dzień Mediacji. "Ważne zrozumienie człowieka"
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji. W niejednym konflikcie instancją rozstrzygającą staje się sąd. Zanim jednak uznamy, że nasza sprawa powinna trafić przed jego oblicze, warto skorzystać z usług mediatora. O arkanach tego zawodu mówiła w Trójce Magdalena Grudziecka, wiceprezes Polskiego Centrum Mediacji.
20 października to Międzynarodowy Dzień Mediacji
Foto: Prostock-studio/shutterstock.com
- Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji.
- Kiedy mediator jest zadowolony ze swej pracy? Jak unikać sporów?
- Według statystyk 80 procent spraw mediacyjnych kończy się porozumieniem.
Podczas mediacji poznajemy siebie wzajemnie
Kiedy mediator jest zadowolony ze swej pracy? – Odczuwam satysfakcję, nawet kiedy nie dojdzie do porozumienia, ale ludzie wychodzą z takiego spotkania spokojniejsi i wyjaśnili między sobą wszystko. Najwięcej jest jednak mediacji sądowych, czyli w sprawach, które już się formalnie toczą – mówiła wiceprezes Polskiego Centrum Mediacji.
Opowiedziała na antenie pewną historię. – Wiele lat będę pamiętać sprawę cywilną o zapłatę. Okazało się, że jednak chodzi o zadośćuczynienie za śmierć córki, siostry i narzeczonej, to był wypadek, strony rozwiązały ten problem. Nawet z sądu karnego sprawa może trafić do mediacji. Pamiętam do dziś słowa matki: "gdybym o tym wiedziała, mogłabym modlić się za córkę, a nie latami toczyć procesy". Mediacja pozwala osobie pokrzywdzonej zamknąć pewien etap życia – podkreśliła Magdalena Grudziecka.
80 procent spraw mediacyjnych kończy się porozumieniem
Z reguły mediacja trwa do trzech miesięcy. – To jest czas, kiedy da się ludzi doprowadzić do znalezienia rozwiązania. Takie spotkania mediacyjne są trzy, maksimum cztery, choć w wyjątkowych przypadkach mediacja trwa rok lub nawet dwa lata. Jeżeli strony zgodzą się na takie postępowanie, 80 procent spraw kończy się porozumieniem, a jeśli od początku wykazują dobrą wolę, to ten poziom bywa nawet wyższy – dodała.
Czytaj też:
Trzeba wyjść z pułapki wyobrażeń o innych ludziach
Czy jest sposób, aby uniknąć takich sporów? – Przede wszystkim chodzi o komunikację i usłyszenie siebie nawzajem. Ważne jest również wzięcie odpowiedzialności za swoje uczucia i emocje. Nawet jeśli usłyszymy od kogoś coś złego, to od nas zależy, jak zareagujemy, jak będziemy tę sytuację postrzegać. Ważne jest zrozumienie, wyjście z pułapki wyobrażeń o innych ludziach – zaznaczyła Magdalena Grudziecka.

Polskie Centrum Mediacji z okazji Tygodnia Mediacji organizuje dni bezpłatnych spotkań z mediatorem w warszawskich ośrodkach PCM oraz spotkań online (w dniach 21-27.10.2022). Szczegóły dotyczące tego, jak się zgłosić na takie spotkanie, można znaleźć na stronie internetowej Polskiego Centrum Mediacji i na FB stowarzyszenia (trzeba wysłać mail ze zgłoszeniem pod adresem mediacje@mediator.org.pl).
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Magdalena Grudziecka (wiceprezes Polskiego Centrum Mediacji)
Data emisji: 20.10.2022
Godzina emisji: 7.21
mo/kor