Podróż w czasie, przestrzeni, w głąb siebie. Muzeum Teatru Polskiego Radia ma już rok

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Podróż w czasie, przestrzeni, w głąb siebie. Muzeum Teatru Polskiego Radia ma już rok
Mural z wizerunkiem aktora Zbigniewa Zapasiewicza na elewacji Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów w Baranowie SandomierskimFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim to najprawdopodobniej jedyna placówka kulturalna w Europie i na świecie poświęcona słuchowiskom radiowym. Pomysł, trzeba przyznać, niezwykły i zaskakujący, jednak liczba odwiedzających udowadnia, że doskonale trafiony. Muzeum świętuje właśnie pierwszą rocznicę powstania.

  • Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum głosów i słów w Baranowie Sandomierskim jest jedynym na świecie muzeum poświęconym słuchowiskom radiowym.
  • Otwarcie Muzeum uświetniła obecność Grażyny Barszczewskiej, Magdaleny Zawadzkiej, Krzysztofa Gosztyły i Piotra Fronczewskiego, którzy są także uwiecznieni w graffiti na ścianach muzeum.

Wędrówka w czasie i przestrzeni

– Studia radiowe mają nieograniczone możliwości: potrafimy być przy bitwie pod Grunwaldem i przy lądowaniu na Księżycu i przy przyszłym lądowaniu na Marsie. Dzięki wspaniałym ludziom i technice możemy wędrować w czasie i przestrzeni – opowiada dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. – Guglielmo Marconi, powszechnie uznawany za wynalazcę radia, napisał kiedyś, że gdybyśmy dysponowali odpowiednimi mikrofonami i wzmacniaczami, to usłyszelibyśmy dźwięk gwoździ wbijanych w krzyże w Jerozolimie i przemarsz wojsk w Brytanii. Bo wydaje nam się, że fala dźwiękowa znika, ale ona trwa. Nie potrafimy tylko jej wydobyć – mówi.

– Piękne marzenie. Ta myśl Marconiego jest dla mnie wielką inspiracją, bo mówi o naszej pracy – dodaje.

Spełnienie marzeń i podróż w głąb siebie

Ściany Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum głosów i słów, bo taka jest pełna jego nazwa, pokrywają murale przedstawiające Grażynę Barszczewską, Magdalenę Zawadzką, Krzysztofa Gosztyłę, Piotra Fronczewskiego, Zbigniewa Zapasiewicza i Gustawa Holoubka. Z tych sześciu osób, cztery żyjące były w 2021 roku na otwarciu muzeum: – Mówili piękne wiersze, śpiewała Joanna Rawik. Było bardzo wzruszająco, a dla mnie szczególnie chwila przejmująca, bo oto realizowało się jedno z moich marzeń. Wspomnienia i marzenia się w naszym życiu przeplatają, więc trzeba marzyć, by mieć co wspominać – wspomina Trójkowy gość.

Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim/YouTube Polskie Radio


– Tak, jak mówimy, że „oczy są zwierciadłem duszy”, tak „głos jest zwierciadłem umysłu”. A ci wymienieni artyści nie tylko mówią do nas, ale w jakimś metaforycznym sensie mówią za nas. I dlatego tak nas fascynują: bo są to niezwykłe osobowości i słuchanie ich jest nie tylko nauką, przyjemnością, ale również podróżą w czasie i przestrzeni w głąb samego siebie – wskazuje.

Ławeczki pamięci z magicznym guzikiem

– Przygotowanie tego muzeum trwało bardzo długo, ponad pięć lat. Chodziłem z tym pomysłem do włodarzy różnych miast, ale patrzyli na mnie z niedowierzaniem: „Po co komu takie muzeum?”. Aż trafiłem na wspaniałego, młodego samorządowca, Marka Mazura, burmistrza Baranowa Sandomierskiego, który powiedział „Robimy!”. I tak dzięki niemu i dyrektorowi Wojciechowi Ramusowi, który jest prezesem fundacji, która kieruje muzeum, ono działa i żyje – opowiada dyrektor Kukuła. – W przyszłym roku na pewno uda nam się uruchomić specjalne „Ławeczki pamięci”. Będzie można usiąść na rynku w Baranowie, nacisnąć magiczny guziczek i usłyszeć Gustawa Holoubka mówiącego „Wielką improwizację”, a za chwilę usłyszeć Grażynę Barszczewską jako Podstolinę w „Zemście” – zapowiada.

Powstawanie muralu w Muzeum Teatru Polskiego Radia/YouTube Fundacja Teatr Wyobraźni


Posłuchaj

6:43
Janusz Kukuła w pierwszą rocznicę powstania Muzeum Teatru Polskiego Radia (trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)
Data emisji: 19.10.2022
Godzina emisji: 12.43

pr/kor

Polecane