Genetyka skutecznie udowadnia, że nie ma zbrodni doskonałej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Genetyka skutecznie udowadnia, że nie ma zbrodni doskonałej
Współczesne metody badawcze pozwalają z bardzo dużą dokładnością zidentyfikować niektóre cechy sprawcy i bez materiału porównawczego stworzyć tzw. portret świadka biologicznegoFoto: Shutterstock/Cavan-Images

"Podręcznik dla sędziego śledczego" Hansa Grossa z roku 1893 zapoczątkował nowoczesne rozumienie kryminalistyki, jako odrębnej dziedziny nauki. Dziś ma ona swoje liczne specjalizacje i notuje niezwykłe osiągnięcia naukowe. W Krakowie znajduje się Zakład Kryminalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z najlepszych ośrodków kształcenia genetyków sądowych. Ich praca często pozwala rozwiązać zagadki z tzw. Archiwum X.

  • W Polsce pierwszy ośrodek badawczy z zakresu kryminalistyki powstał w 1956 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Kolejny, na Uniwersytecie Jagiellońskim, dopiero siedem lat później.
  • Współczesne metody badawcze pozwalają z bardzo dużym prawdopodobieństwem określić różne cechy osób, które nie żyją od nawet kilkuset lat.

Potwierdzić tożsamość gen. Sikorskiego

Obecnie jednym z najprężniej działających ośrodków kryminalistycznych jest ten w Krakowie. To właśnie on przeprowadził identyfikację szczątków generała Władysława Sikorskiego. – Udało nam się to z dużym powodzeniem, bo jednak nie był to materiał „świeży”, ale z okresu II wojny światowej. Ustaliliśmy kolor oczu jak i kolor włosów, co było zgodne z tym, jak był przedstawiony na fotografiach – wyjaśnia ekspertka genetyki sądowej z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, która, ze względu na charakter pracy, poprosiła o anonimowość.

Jakiego koloru oczy miał Kopernik?

Współczesne metody badawcze pozwalają z bardzo dużą dokładnością zidentyfikować niektóre cechy sprawcy i bez materiału porównawczego stworzyć tzw. portret świadka biologicznego. – Pod tym pojęciem rozumiemy portretowanie genetyczne, kiedy w oparciu o dane genetyczne uzyskujemy pewnego rodzaju profil osoby, która jest źródłem badanej próbki. To pozwala nam wnioskować na temat dodatkowych cech tej osoby: koloru oczu, koloru włosów, koloru skóry czy wieku – wylicza specjalistka. – W ten sposób określiliśmy z dużym, ponad 80-procentowym prawdopodobieństwem, że Mikołaj Kopernik miał niebieski kolor oczu – dodaje.

Zagadki z Archiwum X

Początkowo badaniami genetycznymi czy toksykologią zajmowali się lekarze: dzisiaj genetyk sądowy to odrębna, niezwykle przydatna profesja. – Współczesna genetyka, sądowa czy kliniczna, umożliwia dochodzenie przyczyny zgonu. Może to być bardzo pomocne, gdyż sekcja zwłok nie zawsze wyjaśnia przyczynę – wskazuje specjalista medycyny sądowej dr Rafał Skowronek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. A do badań wystarczy naprawdę bardzo niewielka próbka: zaledwie jedna bilionowa materiału genetycznego!

Co więcej, dzięki nowej generacji odczynników do Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie wracają sprawy, które przez lata leżały na półkach tzw. Archiwum X. – Trafiają do nas archiwalne sprawy sprzed 20 lat, które rozwiązujemy z dużym sukcesem – potwierdza ekspertka genetyki sądowej i biegła z Instytutu Ekspertyz Sądowych, która także nie ujawnia swojego nazwiska.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:14
Genetyk i policjant: dobrana para (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Gąska
Data emisji: 19.10.2022
Godzina emisji: 11.30

pr/kor

Polecane