Politechnika Warszawska na tropie fake newsów i mowy nienawiści

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Politechnika Warszawska na tropie fake newsów i mowy nienawiści
W audycji mówiliśmy o technologiach, które ułatwią rozpoznawanie mowy nienawiści i fake newsówFoto: Shutterstock/View Apart

Międzynarodowy zespół naukowców weźmie pod lupę komunikaty w mediach społecznościowych prowadzące do podziałów społecznych. Badacze przeanalizują dostępne dane i dzięki nowej metodzie zaproponują rozwiązania problemu. O szczegółach projektu opowiedziała w Trójce prof. Katarzyna Budzyńska z Politechniki Warszawskiej.

  • Gdzie leży granica mowy nienawiści i co to jest fake news? Na te pytania trudno jednoznacznie odpowiedzieć.
  • W wykrywaniu mowy nienawiści i fake newsów ideologicznych pomoże dziedzictwo filozoficzne Arystotelesa i Sokratesa.

Pomóc może sztuczna inteligencja

Oprócz analizy wpisów naukowcy będą chcieli opracować program wykrywający wpisy "botów", a pomoże w tym sztuczna inteligencja. – W technologiach wykorzystywanych w internecie stosuje się bardzo proste techniki. Zakłada się, że z mową nienawiści mamy do czynienia, gdy używamy języka obraźliwego bądź nacechowanego emocjonalnie. Z reguły są to słowniki budowane przez naukowców, które zawierają zbiór wyrazów o właśnie takich cechach – mówiła prof. Katarzyna Budzyńska z Politechniki Warszawskiej. 

Co to jest mowa nienawiści?

Gdzie leży granica mowy nienawiści?  Jest kilka płaszczyzn rozważania tego problemu. Wcześniej wspomniałam o technologicznej, natomiast na poziomie etycznym i filozoficznym możemy się zastanawiać, co to jest nienawiść i tolerancja, a to są bardzo skomplikowane kwestie. Jeśli chodzi o płaszczyznę retoryczną, mówimy o tym, w jakie słowa ubieramy to, co chcemy przekazać  powiedziała Katarzyna Budzyńska.

Posłuchaj

8:02
Politechnika Warszawska na tropie fake newsów i mowy nienawiści (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czym jest fake news?

Podkreśliła, że ma problem ze zrozumieniem tego, co oznacza pojęcie "fake news".  Od strony technologicznej to po prostu fałszywa informacja. Dużo niebezpieczniejsze i trudniejsze do rozpoznania są fake newsy ideologiczne. Istotne jest sprawdzanie faktów, a my chcemy się zajmować ubieraniem w słowa czegoś w sposób fałszujący rzeczywistość  zaznaczyła.

Pomogą Arystoteles i Sokrates

Mówiła również o specjalnym programie, który będzie wyłapywał internetowe wpisy dokonywane przez tzw. boty. – Najprościej rzecz ujmując, chcemy oprzeć się na bogatym dziedzictwie filozoficznym Arystotelesa i Sokratesa. Dzięki temu powstaną technologie, które pozwolą na rozpoznawanie nietrywialnej mowy nienawiści i fake newsów ideologicznych. Statystycznie można zbadać duże zbiory danych, do tej pory nie mieliśmy takich możliwości - stwierdziła Katarzyna Budzyńska.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: prof. Katarzyna Budzyńska (Politechnika Warszawska)
Data emisji: 19.10.2022
Godzina emisji: 11.42

mo/kor

Polecane