Wsparcie uzdolnionej młodzieży. Niezwykły pomnik Jana Pawła II

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wsparcie uzdolnionej młodzieży. Niezwykły pomnik Jana Pawła II
Muzyczno-modlitewny przemarsz o nazwie "Pod Prąd" był elementem obchodów XV Dnia PapieskiegoFoto: PAP/Jacek Turczyk

– Do fundacji trafiłam w 2001 roku w gronie pierwszych 500 uczniów, którzy otrzymali stypendia. Byłam wtedy w pierwszej klasie gimnazjum. Jestem przedostatnia z siódemki rodzeństwa. Rodzicom nie było łatwo, choć starali się, żeby niczego z podstawowych rzeczy nam nie brakowało, ale nie mogliśmy sobie pozwolić ani na wycieczkę szkolną, ani na obozy czy zimowiska. Pierwszą rzeczą, którą sobie kupiłam ze stypendium, była gitara – wspomina Karolina Trudnowska. 

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla ojca świętego Jana Pawła II za jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce ojca świętego do Polski w 1999 roku. 

 Przeczytaj także:


W ciągu dwudziestu dwóch lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem ojca świętego do "nowej wyobraźni miłosierdzia". Około 2000 stypendystów niemalże z każdego zakątka Polski tworzy niezwykły pomnik, budowany przez Polaków wdzięcznych św. Janowi Pawłowi II. Jak wspominają w reportażu stypendyści Fundacji, ogromnym wsparciem były nie tylko finanse, ale także wspólnota ludzi o podobnych doświadczeniach i wartościach. 

Wsparcie dla tysięcy uzdolnionych

Po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 2000 roku, u początków idei powstania Fundacji, komisja pielgrzymki zadecydowała o przekazaniu 700 tys. złotych na stypendia dla ubogiej, zdolnej młodzieży. Do programu pilotażowego wybrano pięć diecezji z terenów popegeerowskich i wykazujących wysoki stopień bezrobocia. 


Posłuchaj

22:52
Stypendia Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jak odmieniają życie młodzieży? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Z roku na rok liczba diecezji i stypendystów objętych programem zwiększała się, by w 2014 roku osiągnąć apogeum: Fundacja wspierała wtedy ponad 2,5 tys. młodych z całej Polski. Wszystko dzięki ofiarności Polaków, którym nie jest obojętny los uboższych. Teraz Fundacja obejmuje programem stypendialnym około 2000 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów, uczniów szkół średnich i studentów z całej Polski. Poszerza ona także program o młodzież polskiego pochodzenia z Brazylii, Argentyny, Mołdawii, Ukrainy, Rosji, Uzbekistanu i Kazachstanu.

Wakacje FDNT obóz w Rabce Zdroju/DziełoTV

***

Tytuł reportażu: "Niezwykły pomnik"
Autorka reportażu: 
Joanna Bogusławska
Data emisji: 
19.10.2022
Godzina emisji: 
22.13

gs/kor

Polecane