Małgorzata Paprocka o sędziach pokoju: prezydent oczekuje uchwalenia ustawy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Wtorkowe posiedzenie podkomisji sejmowej, która miała zająć się projektem zawierającym przepisy wprowadzające sądy pokoju, zostało odwołane ze względu na konieczność sformułowania uwag do setek złożonych poprawek.

– Udało się nam w ostatnich tygodniach przyjąć – na etapie podkomisji – projekt dot. samych sądów pokoju. Teraz rozpoczęliśmy prace nad drugą częścią tego projektu, czyli przepisami wprowadzającym, które (...) są kluczowe i mówią o kognicji tych sądów oraz o wejściu ich w życie – powiedziała w "Salonie politycznym Trójki" Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

Co dalej z sędziami pokoju?

W związku z tym w audycji "Salon polityczny Trójki" Beata Michniewicz zapytała sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, czy PiS ma wolę uchwalenia tej ustawy. – Taką wolę ma przede wszystkim pan prezydent i oczekuje on, że ta ustawa zostanie uchwalona – powiedziała gość Trójki. 

Dodała, że "udało się nam w ostatnich tygodniach przyjąć – na etapie podkomisji – projekt dot. samych sądów pokoju". – Teraz rozpoczęliśmy prace nad drugą częścią tego projektu, czyli przepisami wprowadzającymi, które (...) są kluczowe i mówią o kognicji tych sądów oraz o wejściu ich w życie – mówiła.

Odnosząc się do informacji, które mówią o 300 zgłoszonych poprawkach, powiedziała, że ta "liczba to bardzo dalekie przekłamanie". – Są to najczęściej pewnego rodzaju wątpliwości, pytania, i zmiany wynikają ze zmiany prawa, ponieważ ustawa została złożona rok temu – wyjaśniła. 

Kluczowe elementy ustawy

Podkreśliła, że są dwa kluczowe elementy ustawy o sędziach pokoju w wersji prezydenckiej. – Po pierwsze jest to wybór ich w wyborach bezpośrednich, po drugie to odformalizowane, szybkie postępowanie w najłatwiejszych sprawach – mówiła.

Zaznaczyła, że "kancelaria nie ma wpływu na to, w jakim tempie prace są prowadzone". – Czekam na kolejne wyznaczenie terminu posiedzenia komisji i w imieniu prezydenta będę przekonywać, że są to rozwiązania dobre i powinny wejść w życie – powiedziała gość Trójki.

Z kolei zapytana o to, w jaki sposób ta ustawa wpłynie na obywateli, powiedziała: "Kluczowy elementem jest to, że sąd będzie bliżej obywatela, że sąd będzie odformalizowany i będzie szybciej orzekał". – Również obywatel będzie miał wpływ na to, kto te sprawy będzie rozstrzygał – dodała. 

Czytaj więcej:

Posłuchaj

13:03
Małgorzata Paprocka: udało się nam w ostatnich tygodniach przyjąć - na etapie podkomisji - projekt dot. samych sądów pokoju (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Beata Michniewicz
Gość: Małgorzata Paprocka (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP)
Data emisji: 19.10.2022
Godzina emisji: 8.45

nj/kor/pr

Polecane