Boks to sport z zasadami i walka z własnymi emocjami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Boks to sport z zasadami i walka z własnymi emocjami
Rękawice bokserskie/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/BortN66

– Boks i sport w ogóle to sposób na panowanie nad swoimi emocjami, chodzi o ujarzmianie afektów i tzw. zimną głowę. Zasad bokserskiego pojedynku jest bardzo wiele, a tak naprawdę wygrywa się siłą woli – mówił w Trójce dr Marcin Darmas, dziennikarz i były bokser. Naszym gościem był również Piotr Gralak, autor filmu dokumentalnego o Romanie Misiewiczu, wicemistrzu Polski z 1978 roku.

  • W "Trójce do trzeciej" zajęliśmy się tematem kultury w sporcie, bo nawet tak drastyczna dyscyplina sportu, jaką jest boks, ma swoje (niepisane) zasady walki fair play.
  • Etos boksu to zasady oparte na greckim przekonaniu o potrzebie zachowania godności w walce.
  • W uprawianiu sportu ważna jest relacja ucznia i mistrza.

Boks to świat pełen paradoksów

Gościem audycji był Marcin Darmas, autor książki o boksie "Na dystans".  Przez trzy lata uprawiałem boks i wiem, że to świat pełen paradoksów. Mamy tam do czynienia z ludźmi niezwykle inteligentnymi, a tak naprawdę nie znajdziemy tam prawdziwej przemocy. W życiu codziennym spotykamy się z nią dużo częściej niż na sali bokserskiej lub w ringu. Podczas pisania tej książki zwróciłem szczególną uwagę na etos boksu, na zasady oparte na greckim przekonaniu o potrzebie zachowania godności w walce – stwierdził

10 sekund stanu zawieszenia

Dodał, że najpiękniejsze walki to te, które kończą się jak najszybciej.  Przeciwnik, który przyklęknął, już jest niegodny walki. 10 sekund odliczanych przez sędziego to moment zawieszenia, albo wstajesz i walczysz dalej, albo ten pojedynek się kończy  mówił Marcin Darmas.


Posłuchaj

7:43
Marcin Darmas o boksie i jego zasadach (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Stać się kimś więcej

Gościem Trójki był również Piotr Gralak, autor filmu dokumentalnego o Romanie Misiewiczu.  Obserwowałem moment, kiedy chłopcy stają się mężczyznami. Ale właściwie chodzi nie tylko o młodzież, lecz również o osoby starsze, które chcą stać się kimś więcej, przekroczyć pewien próg inicjacji. Film dokumentalny wymaga precyzyjnego określenia tematu i bohatera. Przez przypadek trafiłem na Romana Misiewicza, wicemistrza Polski wagi lekkiej z 1978 roku, który po zakończeniu kariery bokserskiej przez wiele lat był trenerem  powiedział.

Czytaj też:

Tajemnicza intuicja

Piotr Gralak mówił także o relacji ucznia i mistrza. – Dzięki doświadczeniu, które jest przekazywane, można odkryć, ile jeszcze można osiągnąć w wytrzymałości fizycznej, ale również psychicznej. Bohater mojego filmu zwrócił uwagę na momenty wejścia w tajemnicze obszary intuicji, gdy człowiek robi unik na ułamek sekundy przed ciosem, który na niego spada – opowiadał autor filmu "Walka z cieniem".

Posłuchaj

5:17
"Walka z cieniem" – Piotr Gralak i jego film dokumentalny o Romanie Misiewiczu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: dr Marcin Darmas (dziennikarz, autor książki "Na dystans"), Piotr Gralak (autor filmu dokumentalnego o Romanie Misiewiczu)
Data emisji: 18.10.2022
Godzina emisji: 13.26, 13.40

mo/kor

Polecane