Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica): środki z UE to polska racja stanu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica): środki z UE to polska racja stanu
Lewica będzie walczyła i walczy już teraz, aby pieniądze z UE do Polski trafiły - powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-BąkFoto: PAP/Piotr Nowak

– Lewica będzie walczyła i walczy już teraz, aby pieniądze z UE do Polski trafiły – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Posłanka Lewicy podkreśliła również, że fundusze z UE to "polska racja stanu".

W przestrzeni medialnej pojawiły się informacje, że oprócz wstrzymania środków na Krajowy Plan Odbudowy (24 mld euro dotacji i 12 mld euro pożyczek z unijnego funduszu na odbudowę gospodarczą po pandemii) pod znakiem zapytania stoi też przyznanie ponad 75 mld euro z tzw. normalnego budżetu w ramach polityki spójności. Doniesienia te zostały zdementowane przez rzecznika rządu Piotra Müllera, który ocenił je jako nieprawdziwe i zmanipulowane.

W "Trójkowym komentarzu dnia" zastanawiano się, czy możliwy jest wariant, że Polska nie dostanie wspomnianych pieniędzy. – Pieniądze z KPO mogłyby do nas już dawno trafić, [...], gdyby rząd PiS wypełnił kamienie milowe i spełnił warunki, które od początku są bardzo jasne – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy. Posłanka zaznaczyła, że są narzędzia, które mogą pomóc w uzyskaniu tych pieniędzy, m.in. projekt ustawy złożony przez jej partię.

Kryzys energetyczny

Rozmówczyni Dariusza Wieczorkowskiego powiedziała, gdzie Lewica najchętniej ulokowałaby pieniądze otrzymane z UE. – Na dzień dzisiejszy nie ma pilniejszych wyzwań niż te związane z kryzysem energetycznym. Wśród tych środków unijnych, które Polska powinna otrzymać, są pieniądze np. na termomodernizację budynków. Przed nadchodzącą zimą, przy rosnących cenach energii, węgla, prądu, gazu, termomodernizacja pozwoliłaby polskim rodzinom zaoszczędzić spore kwoty  stwierdziła posłanka. Jej zdaniem pieniądze z UE powinny być przeznaczone również na budowę tanich mieszkań na wynajem, których w naszym kraju brakuje.

– Lewica wprowadzała Polskę do UE, Lewica głosowała za Europejskim Funduszem Odbudowy, Lewica będzie [walczyć] i walczy już teraz, aby pieniądze z UE do Polski trafiły – podkreśliła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, że Lewica była bardzo krytykowana za wsparcie PiS, ale, jak zaznaczyła, "są rzeczy ważniejsze niż podziały polityczne i pieniądze z UE to jest polska racja stanu".

Posłanka powiedziała również o krokach, jakie zrobi jej formacja w najbliższym czasie, aby przybliżyć Polskę do otrzymania unijnych pieniędzy.  W przyszłym tygodniu [...] jedziemy jako delegacja Nowej Lewicy do Brukseli. Mamy tam umówione spotkania z komisarzami, m.in. z komisarzem do spraw strukturalnych, regionów oraz z wiceprzewodniczącą KE odpowiedzialną za praworządność i demokrację.


Posłuchaj

9:48
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oceniła m.in. szansę otrzymania przez Polskę pieniędzy z KPO ("Trójkowy komentarz dnia"/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

***

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
Data emisji: 17.10.2022
Godzina emisji: 18.10

kc/kor

Polecane