16 i 19 października. Dwie daty i dwie rocznice ważne w historii Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
16 i 19 października. Dwie daty i dwie rocznice ważne w historii Polski
Jerzy PopiełuszkoFoto: Archiwum IPN

Wielka rola Jana Pawła II w obaleniu komunizmu, a także "ustawiony" proces zabójców księdza Jerzego Popiełuszki i bezwzględne niszczenie duchowieństwa przez władze PRL, niejednokrotnie posuwające się do zabójstw, nawet po 4 czerwca 1989 roku – o tym Magdalena Drohomirecka rozmawiała w "Klubie Trójki" ze swoimi gośćmi.

16 i 19 października – dwie daty i dwie rocznice. Jedna radosna, druga tragiczna. 16 października Polak zostaje wybrany na papieża. Przybywa zza żelaznej kurtyny i – jak mówi – "z dalekiego kraju". Kraju, w którym prawie dokładnie sześć lat później, 19 października 1984 roku, inny polski kapłan zostaje bestialsko zamordowany. 

Przepowiednia wyboru już tydzień wcześniej

Ks. Jan Sikorski opowiedział o swoim spotkaniu ze studentami na tydzień przed wyborem Karola Wojtyły na papieża. – Nie wiem, co mnie wówczas natchnęło, ale całkiem poważnie zacząłem o tym mówić, choć sam w to nie wierzyłem. Jedna z moich studentek potem tak zareagowała na telefon z Paryża: "wiem już o wyborze papieża, ksiądz Sikorski przepowiedział nam to już tydzień wcześniej". Tak oto zostałem prorokiem – ze śmiechem wspominał gość Trójki.

Czytaj też:

Jan Paweł II od początku zagrażał komunizmowi

Paweł Skibiński mówił o reakcji władz ZSRR na wybór Jana Pawła II.  Nie wiemy o tym wiele, ale już od jesieni 1978 roku KGB prowadziło wnikliwe analizy działań papieża. Bardzo szybko została postawiona teza, że Jan Paweł II jest zagrożeniem dla komunizmu. Ten ciąg wydarzeń w ostatecznym rozrachunku doprowadził do zamachu na placu św. Piotra  stwierdził.


Posłuchaj

38:45
16 i 19 października. Dwie daty i dwie rocznice ważne w historii Polski (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Decyzja Warszawy lub Moskwy

Jan Żaryn podkreślił, że istnieje kilka historycznych hipotez na temat morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki. – Powiązanie wszystkich faktów prowadzi do wniosku, że decyzja o zabójstwie zapadła po stronie polskiej. Ale prawdopodobna jest także wersja, że wykonawcy tej zbrodni byli kierowani z Moskwy. Sam przebieg zbrodni i fakty wskazują na to, że dokonała jej grupa kierowana przez Grzegorza Piotrowskiego. Inne warianty prowadzone przez prokuratora Witkowskiego, próby stworzenia innych narracji, dzisiaj nie znajdują potwierdzenia faktograficznego – mówił.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: dr hab. Paweł Skibiński (historyk, politolog, były dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego), ks. Jan Sikorski (kapłan archidiecezji warszawskiej, doktor teologii, honorowy prałat Jego Świątobliwości, pierwszy naczelny kapelan Duszpasterstwa Więziennego RP), prof. Jan Żaryn (historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego)
Data emisji: 17.10.2022
Godzina emisji: 21.10

mo/kor

Polecane