"Papież" – słuchowisko Tomasza Mana na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Papież" – słuchowisko Tomasza Mana na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]
Nagranie słuchowiska "Papież" w reżyserii Tomasza Mana dla "Sceny teatralnej Trójki". Foto: Krzysztof Sielicki

W 44. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na zwierzchnika Kościoła katolickiego przypomnieliśmy słuchowisko, które zostało zrealizowane dla "Sceny teatralnej Trójki" w roku setnych urodzin Jana Pawła II. Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska "Papież" z udziałem wybitnych aktorów - Zdzisława Wardejna i Adama Woronowicza. 

Premiera słuchowiska odbyła się w maju 2020 roku, czyli podczas trwania lockdownu. Reżyser dźwięku Andrzej Brzoska zastosował wszelkie środki ostrożności: dwójka aktorów, grających w tym kameralnym słuchowisku, została odizolowana od siebie szybą, a autor i reżyser słuchowiska Tomasz Man kierował nagraniem zdalnie ze swojego domu pod Wrocławiem. W tych szczególnych okolicznościach powstało wyjątkowe słuchowisko, opowiadające o fikcyjnym, ale opartym na faktach, spotkaniu Jana Pawła II z politykiem/reprezentantem komunistycznej władzy.

Papieża zagrał z dystansem i klasą Zdzisław Wardejn. Rolę "gościa" w Watykanie, który próbował uniemożliwić Ojcu Świętemu przyjazd do ojczyzny – Adam Woronowicz, nagrodzony za drugoplanową rolę w Teatrze Polskiego Radia na Festiwalu "Dwa Teatry" 2021.

Słuchowisku tradycyjnie towarzyszyła rozmowa z jego autorem i reżyserem.

Poniżej zapowiedź związana z premierą słuchowiska.

***

Tomasz Man miał 11 lat, kiedy Jan Paweł II przybył po raz pierwszy do Polski. Zapamiętał z tamtego czasu telewizyjną transmisję mszy, którą "nadawały" pootwierane na podwórko okna bloku. To uruchomiło jego wyobraźnię i pobudziło wrażliwość. Z czasem papież Polak stawał się dla niego coraz ważniejszy.

Trójka, proponując związanemu z nią dramatopisarzowi i reżyserowi napisanie słuchowiska na setne urodziny JPII, nie znała tamtego epizodu z jego życia. Wiadomo było, że Tomasz Man podejmował wcześniej trudne wyzwania, "przepisując" na przykład Stary Testament. Napisanie jednak sztuki o Mojżeszu czy Hiobie było, jak opowiada, zupełnie innym wyzwaniem. Papież przez wiele miesięcy stanowił dla reżysera temat nie do zrealizowania. W końcu pojawił się pewien pomysł, który jednak udało mu się zrealizować. Powstała sztuka o spotkaniu Jana Pawła II z polskim dyktatorem w 1981 roku. Tomasz Man wyobraził sobie rozmowę, jaką w Watykanie przeprowadzili, kiedy papież planował drugą pielgrzymkę do Polski. Więcej na temat zmagania się z powierzonym mu tematem sztuki opowie sam reżyser w krótkiej i  niestety  telefonicznej rozmowie poprzedzającej premierę.

Adam Woronowicz  (foto: Krzysztof Sielicki)Adam Woronowicz (foto: Krzysztof Sielicki)

Do współpracy zaprosił twórców, których zna od lat i którym mógł w pełni zaufać. Dodatkową trudność stanowiły okoliczności, w jakich powstawało słuchowisko – bez możliwości spotkania się wszystkich w studiu. W efekcie aktorzy, oddzieleni szybą, nagrywali tekst sztuki w Teatrze Polskiego Radia, kompozytor pracował w studiu we Wrocławiu, a Tomasz Man reżyserował ze swojego mieszkania. I tak podczas trwania kwarantanny nagrana została pierwsza w Teatrze PR premiera.

Zdzisław Wardejn (foto: Krzysztof Sielicki)Zdzisław Wardejn (foto: Krzysztof Sielicki)

Jak słuchowisko będzie przyjęte, jak zabrzmi po całodziennych obchodach setnych urodzin Santo JPII  przekonamy się. Zapraszamy!

Tomasz Man  "Papież"  powtórka 16.10.22., godz. 22.05.

Reżyseria: Tomasz Man

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka i montaż: Marek Otwinowski

 

Obsada

Zdzisław Wardejn – Papież

Adam Woronowicz – Polityk

Angelo Romagnoli  Sekretarz

Bella Zellent  Zakonnica

Czas trwania: 44’13”

Posłuchaj

53:11
Tomasz Man "Papież" (Scena Teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

bm/zch/pr/kor

Polecane