Organizacja przestrzeni. Czy krajobraz ma wpływ na nasze życie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Organizacja przestrzeni. Czy krajobraz ma wpływ na nasze życie?
Pałac na wodzie w Łazienkach Królewskich w WarszawieFoto: shutterstock.com/Mariusz Switulski

Obchodzony w październiku Międzynarodowy Dzień Krajobrazu jest okazją do tego, by zastanowić się, w jakich przestrzeniach czujemy się dobrze i co wpływa na poczucie błogości. W audycji "Leniwe przedpołudnie" Anna Popek rozmawiała z Piotrem Otrębskim, rzecznikiem Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Gość Trójki opowiedział o tym, jak ważne jest podejmowanie odpowiednich kroków w dziedzinie zagospodarowania przestrzeni. 

Jak zaznacza gość audycji "Leniwe przedpołudnie", krajobraz jest czynnikiem, który istotnie wpływa na nasze samopoczucie. – Są badania, które wskazują, że krajobraz wpływa na sposób, w jaki funkcjonujemy. Podświadomie każdy z nas wybiera takie miejsca, w których dobrze się czuje. Wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że są takie okolice, które działają na nas kojąco i nas uspakajają, ale też takie, które drażnią i nie czujemy się tam zbyt dobrze – wyjaśniał Piotr Otrębski, rzecznik Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Odpowiedzialność i plany zagospodarowania 

– Pewnie wszyscy życzylibyśmy sobie, żeby tych miejsc, w których czujemy się dobrze, było jak najwięcej, a obszary zdegradowane były odpowiednio kształtowane i organizowane w jak najlepszy sposób. Istotne jest, że wszyscy jesteśmy po części odpowiedzialni za kształtowanie krajobrazu. Każdy na swój sposób i niezależnie od kompetencji. To nie tylko zadania architektów, władz samorządowych czy instytucji państwowych – wyliczał w Trójce.  

– Plany zagospodarowania terenu powinny powstawać częściej i stać się normą. Widzimy, że już teraz znacząco ich przybywa. Daje to szansę na takie zorganizowane przestrzeni, które będzie spójne. Wszystkim zainteresowanym serdecznie polecam instytucję konsultacji społecznych. Wzięcie w nich udziału daje szansę, by wypowiedzieć się na temat naszej najbliższej okolicy. Kto inny, jak nie mieszkańcy ma wiedzieć, jak funkcjonuje dany obszar, co się w nim zmieniło i co wymaga poprawy. Naprawdę warto zabrać w tej kwestii głos – zachęcał. 

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu  

 Uroczystości centralne planujemy na 20 października. Odbędą się one w Łazienkach Królewskich w Warszawie. To przepiękny kontekst krajobrazowy. Chcemy w ten sposób celebrować Dzień Krajobrazu i uczcić jubileusz profesora Longina Majdeckiego, architekta krajobrazu, który zostawił swój wyraźny ślad w Łazienkach Królewskich – podsumował Piotr Otrębski. 

Posłuchaj

47:43
Leniwe przedpołudnie 16 października (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 16.10.2022
Godzina emisji: 11.09

zch/kor

Polecane